Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z powiatu


Pod Ostrowią Mazowiecką powstaje biogazownia. "Fetor jest wręcz nie do zniesienia"

Jasienica Parcele, miejscowość położona około 15 km od Ostrowi Mazowieckiej, ma być miejscem powstania nowej biogazowni. Mieszkańcy sąsiadującej z nią Jasienicy (gmina Ostrów Mazowiecka) ostro protestują przeciwko tej inwestycji, która miałaby stanąć zaledwie 200 metrów od ich domów.

2025/04/radna-justyna-zawlocka-nowe-jpg_68090f5f0febc Radna Justyna Zawłocka.

Protest mieszkańców przedstawiła na sesji Rady Powiatu Ostrowskiego radna Justyna Zawłocka:

Wpłynęło do mnie, jako do radnej powiatu, pismo od mieszkańców o zasygnalizowanie państwu problemu, przedstawienie sprawy i pomoc w jego rozwiązaniu. Pozwólcie państwo, że przeczytam – rozpoczęła radna Zawłocka.

„Mieszkańcy sołectwa Jasienica.
Petycja mieszkańców w sprawie budowy biogazowni w miejscowości Jasienica Parcele.

My niżej podpisani mieszkańcy sołectwa Jasienica Gmina Ostrów Mazowiecka, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planowanej budowy biogazowni na terenie Gminy Andrzejewo, w miejscowości Jasienica Parcele, a w bezpośrednim sąsiedztwie (ok. 200 m) miejscowości Jasienica. Jako mieszkańcy jesteśmy bardzo zaniepokojeni negatywnymi skutkami jakie może ona wywołać dla naszego zdrowia, jakości życia oraz środowiska naturalnego. Nasze obawy dotyczą w szczególności:

1. Zanieczyszczenia powietrza i uciążliwego zapachu - stosowane procesy technologiczne oraz składowane odpady wykorzystywane w biogazowni generują bardzo intensywne, nieprzyjemne zapachy, które znacznie obniżają komfort życia mieszkańców. Dodatkowo składowane odpady powodują niekontrolowane rozprzestrzenianie się gryzoni, owadów i innego robactwa. Z informacji medialnych oraz od osób mieszkających w sąsiedztwie podobnych biogazowni wynika, że fetor jest wręcz nie do zniesienia. Przypominamy, że planowana biogazownia ma powstać zaledwie 200 m od najbliższych zabudowań naszej miejscowości. Zwracamy również uwagę, że wieś Jasienica nie jest już typową miejscowością rolniczą. Większość mieszkańców pracuje poza rolnictwem, a w samej miejscowości znajduje się m.in. szkoła, ośrodek zdrowia, bank, remiza strażacka, sklepy spożywcze czy kościół.

2. Zwiększonego ruchu pojazdów ciężarowych - transport surowców i odpadów spowoduje wzmożony ruch pojazdów ciężarowych, co wpłynie destrukcyjnie na stan dróg lokalnych, zwiększy poziom hałasu oraz zagrożenie dla pieszych, rowerzystów i dzieci dochodzących do szkoły.  

3. Blokadę energii elektrycznej - energia elektryczna wytworzona z biogazowni będzie miała priorytetowy odbiór przez nasz Rejon Energetyczny. Ograniczy to odbiór energii elektrycznej od osób gospodarstw domowych posiadających instalacje fotowoltaiczne, a tym samym spowoduje straty związane z produkcją energii i poniesionymi kosztami budowy instalacji.  

4. Ryzyka zanieczyszczenia wód gruntowych i gleby - nieprawidłowa eksploatacja, nieprzewidziane awarie biogazowni oraz składowane odpady, mogą prowadzić do szkodliwych wycieków substancji i nieczystości, co stanowi zagrożenie dla okolicznych pól uprawnych i ujęć wody pitnej. Informujemy, że w bezpośrednim sąsiedztwie działki na której planowana jest inwestycja, przebiega dopływ rzeki Brok Mały. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w naszej miejscowości znajduje się ujęcie wody pitnej, które zaopatruje w wodę Jasienicę oraz miejscowości sąsiadujące. Skutki przedostania się tego typu nieczystości do wód gruntowych są oczywiste i nie wymagają komentarza. 

5. Spadku wartości nieruchomości - budowa biogazowni w pobliżu zabudowań mieszkalnych negatywnie wpłynie na atrakcyjność inwestycyjną naszej miejscowości i może doprowadzić do obniżenia wartości nieruchomości.  
6. Braku odpowiednich konsultacji społecznych – uważamy, że mieszkańcy nie zostali poinformowani o szczegółach inwestycji, potencjalnych skutkach i zagrożeniach.  

Mając na uwadze powyższe argumenty apelujemy o:  
- natychmiastowe wstrzymanie planów budowy biogazowni w bezpośrednim sąsiedztwie naszej miejscowości;  
- przeprowadzenie rzetelnych konsultacji społecznych oraz uwzględnienie głosu mieszkańców w procesie decyzyjnym;  
- rozważenie alternatywnych inwestycji, które nie będą stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska, lub zmianę lokalizacji planowanej inwestycji.  

Zwracamy się z prośbą o potraktowanie naszej petycji z należytą uwagą i uwzględnienie stanowiska mieszkańców w dalszych decyzjach administracyjnych.  Z poważaniem mieszkańcy sołectwa Jasienica”.

Radna Justyna Zawłocka zakończyła swoje wystąpienie pytaniem.

Chciałam się zapytać, czy już wiadomo na jakim etapie jest ta sprawa? Wiemy, że temat biogazowni pewnie dla nas wszystkich byłby tematem trudnym. Nikt z nas takiego sąsiedztwa by nie chciał mieć i czy możemy tutaj przy wydawaniu decyzji o pozwoleniu na budowę spojrzeć nie tylko na te podstawy prawne, ale także na zasadność lokalizacji tej biogazowni w tak bliskiej odległości od zabudowań mieszkalnych – zakończyła radna.

2025/04/dorota-subda-jpg_680906192f963 Przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda.

Tylko poinformuję, że punkt „wolne wnioski” nie wymaga udzielania odpowiedzi, bo to są wolne wnioski – powiedziała przewodnicząca Rady Powiatu Dorota Subda.

2025/04/radny-michal-rutkowski-jpg_680905a049be5 Radny Michał Rutkowski.

Do dyskusji odniósł się także radny Michał Rutkowski.

Inwestycja znajduje się dokładnie na granicy gminy Andrzejewo i gminy Ostrów Mazowiecka. W dużej części inicjatorami pisma i zaangażowanymi osobami są mieszkańcy miejscowości Jasienica Parcele. Rozmawiałem z sołtysem tego sołectwa i problem tkwi w tym, że mieszkańcy dowiedzieli się o tej inwestycji trochę po fakcie, bo decyzja lokalizacyjna już została wydana. Mieszkańcy mają informację od inwestora, że wszelkie niezbędne decyzje już zostały wydane. Prośba jest taka, aby zarząd powiatu pochylił się nad sprawą. Decyzja lokalizacyjna to kwestia gminy Andrzejewo, ale pozwolenie na budowę wydaje starosta. Proszę, byśmy uwzględnili czynnik społeczny, bo problem jest bardzo głęboki – podkreślił Rutkowski.

Starosta Jerzy Bauer zapytany przez przewodniczącą Rady Powiatu Dorotę Subdę, czy chce zabrać głos, krótko odpowiedział:

2025/03/starosta-jerzy-bauer-01-jpg_67c844f27d31f Starosta Jerzy Bauer.

Nie – odparł starosta.

Rozumiem – zakończyła przewodnicząca Subda.

Wasze opinie

Mola   18:09, 23.04.2025

Przecież biogazownia powstaje za wysypiskiem śmieć w Lubiejewie

aa   09:10, 24.04.2025

Nie słyszałem chociażby o jednym przypadku aby starosta , wcześniej burmistrz pomógł w jakiejś sprawie mieszkańcom. Ludzie potrzebni są tylko i wyłącznie do głosowania w wyborach - potem są zbędną nieliczącą się masą. niejednego tym samym skutecznie wyleczył z poczucia obowiązku udziału w wyborach... Mogę tylko współczuć ludziom sąsiadującym z biogazownią - bo patrząc na całokształt pracy decydentów napewno ona powstanie

Moniuszko   13:16, 24.04.2025

Jurek to samo co w Ostrowi, do żłoba pierwszy, wianuszkiem swoich otoczony i nikomu pomagamy, bo po co? Wstyd panie Bauer, wstyd.

mieszkaniec powiatu   13:29, 24.04.2025

Przymiarki do budowy biogazowni są prowadzone na terenie gminy Boguty Pianki . Co na to główny specjalista?

Ostrowiak   11:02, 25.04.2025

Człowiek na stanowisku, niby wykształcony, były burmistrz. Jest problem, zamiast jakoś rozwiązać problem, bo zakładam, że decyzji była wydana już za obecnej kadencji i był świadomy tej lokalizacji to ludzie się "produkują", żeby jeszcze raz rozpatrzeć tą decyzje to zakpił z mieszkańców. Ale widać, że nie po drodze mu z obecnym Wójtem Brzostkiem, gdzie nawet do pięt mu nie dorasta. Pisze jako mieszkaniec miasta, chce zwrócić uwagę na podejście do sprawy. Tragedia

Ala   12:53, 25.04.2025

A w Bogutach nikt nic nie wie o biogazowni. Halo mieszkańcy czy ktoś coś słyszał???

radny   13:12, 25.04.2025

W Bogutach nie słychać ale będzie czuć, a ciemny lud dowie się jak będzie za późno.

Agata   16:48, 25.04.2025

Oj ciemny,ciemny jest lud w bogutowskiej gminie. Myślenie mieszkańców rodem ze średniowiecza. A urzad z radnymi na czele robią co chcą. A ja głupia myślałam, że dobro mieszkańców jest najważniejsze....

Mieszkaniec   19:06, 25.04.2025

Biogazownia powinna być ulokowana co najmniej KILOMETR od zabudowań!!!! Więc jakim cudem ma się znaleźć 200 m od budynków w Jasienicy???? Cos tu brzydko pachnie.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama