Urazy na skateparku w Ostrowi Mazowieckiej. Wiceprzewodnicząca Rady Miasta apeluje o pilną renowację
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Anna Krajewska złożyła interpelację do burmistrza Huberta Betlejewskiego w sprawie pilnej renowacji miejskiego skateparku. Obiekt ten został otwarty w 2011 roku, ale – jak zauważa radna – od tamtej pory nie przeszedł żadnego gruntownego remontu.
Skatepark w Ostrowi Mazowieckiej.
– Skatepark powstał w 2011 roku jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży sportami ekstremalnymi, takimi jak jazda na deskorolce, hulajnodze, rolkach czy BMX-ach. Przez ponad dekadę obiekt ten służył mieszkańcom, stając się ważnym miejscem aktywnego wypoczynku oraz integracji młodzieży – napisała Krajewska.
Radna podkreśliła także zły stan techniczny obiektu oraz zgłaszane przypadki urazów.
– Z informacji uzyskanych od mieszkańców oraz na podstawie własnej wizji lokalnej wynika, że od momentu jego powstania skatepark prawdopodobnie nie przeszedł żadnego gruntownego remontu ani modernizacji. Obecny stan techniczny urządzeń w skateparku budzi poważne obawy. Zużyte i miejscami uszkodzone elementy ramp oraz nawierzchnia stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników – głównie dzieci i młodzieży. Zgłaszane są przypadki urazów wynikających z nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu – zaznaczyła Krajewska.
Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anna Krajewska.
Krajewska wskazała też konkretne działania, jakie powinny być podjęte przez miasto.
– Wnoszę o dokonanie kompleksowej kontroli technicznej skateparku przez odpowiednie służby oraz uwzględnienie w budżecie miasta na rok 2025 środków finansowych na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych lub modernizacyjnych, a także rozważenie przeprowadzenia konsultacji społecznych z użytkownikami obiektu w celu dopasowania ewentualnych zmian do ich potrzeb i oczekiwań. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo i rozwój fizyczny naszej młodzieży, tworząc im odpowiednie warunki do uprawiania sportów i spędzania wolnego czasu w sposób aktywny i bezpieczny – napisała radna.
Radna zaapelowała także na swoim profilu w mediach społecznościowych, podkreślając, że skatepark jest „ważną przestrzenią dla młodych ludzi, którzy chcą aktywnie spędzać czas”. W swoim wpisie szczególne podziękowania skierowała do młodego mieszkańca – Karola.
– Szczególne podziękowania kieruję do Karola – młodego mieszkańca, który z dużym zaangażowaniem zwrócił uwagę na ten problem. Dzięki takim osobom możemy działać skuteczniej – podkreśliła Anna Krajewska.
Burmistrz ma dwa tygodnie na odpowiedź na interpelację, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.
Wasze opinie
Aj Waj
02:08, 24.04.2025
Nie wiedziałem, że jazda na deskorolce, BMX, rolkach to ekstremalne sporty. Mogą być wyczynowe, ale ekstremalne? Chyba, że ten stan techniczny czyni je ekstremalnymi.
StaryWyg
14:30, 28.04.2025
Sporty na desce, BMX i rolkarstwo dzielą się na dwie główne kategorie:
Rekreacyjna (dawniej „Fun Sport”) - jazda „na luzie” w parku, na ścieżce czy na osiedlu, bez dużego ryzyka;
Ekstremalna - skoki na dużą wysokość, transfery, grindy, szybkie zjazdy i skomplikowane triki, wysoki poziom trudności technicznej i ryzyka; mało tego, firmy ubezpieczeniowe są pierwsi, którzy zmieniają definicję tych sportów, ponieważ kontuzje są ich klasyfikatorem, nazywane są też między innymi „sportami wysokiego ryzyka”.