85 lat od Zbrodni Katyńskiej. Wzruszające uroczystości połączyły pokolenia w hołdzie bohaterom (zdjęcia)
Choć minęło już 85 lat, pamięć o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej wciąż jest żywa. 4 kwietnia w Ostrowi Mazowieckiej oddano im hołd podczas wzruszających uroczystości, które połączyły pokolenia i przypomniały, jak ważna jest prawda historyczna.
4 kwietnia 2025 roku w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary jednej z najtragiczniejszych zbrodni w historii Polski - Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku zamordowano tysiące polskich jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i przedstawicieli inteligencji. Zbrodnia ta na zawsze pozostanie symbolem bestialstwa totalitaryzmu, ale także niezłomnego ducha polskiego narodu, który pomimo prób zatarcia prawdy, przez dziesięciolecia nie zapomniał o swoich bohaterach.
W 85. rocznicę tych tragicznych wydarzeń oddano hołd pomordowanym. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 w Powiatowej Hali Sportowej przy LO im. M. Kopernika, gdzie odbyło się m.in. wystąpienie przedstawiciela Muzeum Katyńskiego. Następnie, w ramach akcji "Katyń… ocalić od zapomnienia", przed liceum zasadzono Dęby Pamięci.
Kolejnym punktem obchodów było przejście pod Mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939-1956" na cmentarzu parafialnym, gdzie o godzinie 13.00 miała miejsce uroczystość związana z umieszczeniem nowych tablic na ścianie mauzoleum. Tablice te upamiętniają zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej absolwentów ostrowskiego gimnazjum oraz funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza związanych z Ziemią Ostrowską.
Wszystkie te działania miały na celu nie tylko uczczenie pamięci ofiar, ale także przypomnienie o ich niezłomnej walce o wolność i suwerenność. Pamięć o Zbrodni Katyńskiej pozostaje żywa, a dla kolejnych pokoleń jest nie tylko świadectwem tragedii, ale i zobowiązaniem do pielęgnowania prawdy.