Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z powiatu


W powiecie ostrowskim będzie nowy zabytek

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku ratusza w Broku (powiat ostrowski). Budynek znajduje się przy pl. Kościelnym 6.

2025/03/ratusz-brok-02-jpg_67ea74ad6c104 Budynek ratusza w Broku – obiekt z lat 30. XX wieku, obecnie objęty postępowaniem o wpis do rejestru zabytków.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, od dnia wszczęcia postępowania do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, zabronione jest prowadzenie robót mogących naruszyć substancję lub wygląd budynku. Zakaz obejmuje również roboty budowlane wykonywane na podstawie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące tej procedury, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Anna Śmigielska, poinformowała nas:

Postępowanie administracyjne z urzędu w sprawie wpisania do rejestru zabytków budynku ratusza w Broku zostało wszczęte zawiadomieniem z dnia 12.02.2025 r. W najbliższym czasie planowane są oględziny obiektu, wymagane przez procedurę wpisu. Postępowanie administracyjne w tej sprawie może zakończyć się w drugiej połowie bieżącego roku – przekazała Anna Śmigielska.

Ratusz w Broku jest już ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Jak wynika z dokumentów, kartę ewidencyjną tego obiektu opracowano w 1994 roku. Wojewódzka ewidencja zabytków to wykaz prowadzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, obejmujący obiekty o potencjalnej wartości historycznej, artystycznej lub naukowej. Ratusz w Broku został ujęty w tym spisie w 1994 roku na podstawie karty ewidencyjnej. Obiekt figuruje zatem jako zabytek ewidencyjny, ale nie jest objęty pełną ochroną prawną, jaką zapewnia wpis do rejestru zabytków.

Ratusz jest jednym z najciekawszych obiektów, wzniesionych w latach 30. ubiegłego wieku na tym terenie. Budynek wybudowano w historycznej formie w duchu nurtu „narodowego”, popularnego w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Budynek posiada cechy klasycyzmu, ukazane w formie uproszczonej – informuje Anna Śmigielska.

Historia ratusza jest ściśle związana z przywróceniem Brokowi praw miejskich w 1922 roku. Po utracie statusu miasta w 1870 roku, Brok przeżywał ożywienie gospodarcze i społeczne, co doprowadziło do decyzji o budowie reprezentacyjnego gmachu miejskiego.

Podjęto decyzję o budowie nowego reprezentacyjnego budynku ratusza miejskiego, który oddano do użytku w 1935 r. Pomimo zniszczeń wojennych miasta, zachował się on w prawie nienaruszonej formie i do chwili obecnej świadczy o historii miejsca, w którym się znajduje. Budynek usytuowany w jednej z pierzei rynku jest obiektem wyróżniającym się, dobrze zharmonizowanym z otoczeniem – podkreśla rzeczniczka urzędu.

Ratusz w Broku posiada, według oceny konserwatorskiej, wartości historyczne, artystyczne i naukowe. To właśnie te cechy przesądziły o rozpoczęciu procedury jego wpisania do rejestru zabytków.

Ratusz posiada wartości historyczne, artystyczne i naukowe, które zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. predestynują go do objęcia ochroną prawną, jaką jest rejestr zabytków województwa mazowieckiego – dodaje Anna Śmigielska.

Po zakończeniu postępowania ratusz w Broku będzie kolejnym oficjalnie chronionym zabytkiem w powiecie ostrowskim.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama