Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Wiadomości z miasta


Czym się kierować, wybierając właz rewizyjny?

W przypadku każdej instalacji – elektrycznej, gazowej, wodnej, kanalizacyjnej czy jakiejkolwiek innej, najważniejsza jest jej skuteczność, ale także bezpieczeństwo. Na wypadek awarii musimy mieć szybki dostęp do głównych elementów instalacji. Jest to również bardzo pomocne podczas sczytywania parametrów. Jeśli dojście do liczników, zaworów czy filtrów znajduje się w miejscu widocznym dla użytkowników budynku, rolę zaczyna odgrywać również estetyka. Sprawdź, jak dobrać właz rewizyjny, aby umożliwiał komfortowy i bezpieczny dostęp do instalacji, a jednocześnie nie zaburzał wyglądu pomieszczenia.

2025/01/nfhscg1v-jpg_67988a6b7cc4e

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ukryte pod włazem elementy instalacji powinny być zabezpieczone przed oddziaływaniem szkodliwych czynników. To dlatego klapa podłogowa musi być przede wszystkim szczelna. Nie może się pod nią przedostawać wilgoć, pył, a nawet gazy. Mogłoby to spowodować awarię albo szybsze zużycie nietanich elementów instalacji.

Właz rewizyjny musi być również odporny na nacisk. W tym przypadku kluczowe jest dobranie jego parametrów do rodzaju i intensywności obciążeń, jakim w danym miejscu podlega podłoże. Klapa inspekcyjna na korytarzu budynku wielorodzinnego musi wytrzymać co najwyżej średni ruch pieszych. W hallu hotelowym, w urzędzie czy w szkole osób przechodzących po włazie będzie znacznie więcej w ciągu dnia. Z kolei na halach produkcyjnych albo na magazynach po klapie mogą przejeżdżać maszyny, wózki ręczne i widłowe, a nawet samochody, dlatego trzeba wybrać szczególnie solidny właz.

Problematyczna może się okazać także ludzka ciekawość. Być może trudno w to uwierzyć, ale naprawdę nie brakuje ludzi, którzy bez wyraźnego powodu zapragną zajrzeć pod klapę. Bezwzględnie musimy się przed nimi zabezpieczyć, wybierając właz rewizyjny, którego otwarcie jest możliwe wyłącznie przy pomocy dołączonego do niego specjalnego klucza.

Dobór klapy podłogowej do budynku

Rolą włazu inspekcyjnego jest zapewnienie dostępu do tych elementów instalacji, które najczęściej wymagają sczytania parametrów, czy też dokonania przeglądu. W pierwszej kolejności należy zatem pomyśleć o osobie, która będzie te czynności wykonywać. Błędem jest wykonywanie jak najmniejszego otworu inspekcyjnego, aby w minimalnym stopniu zaburzał on estetykę pomieszczenia. Skutkiem będzie jego wyjątkowo niekomfortowe użytkowanie. Ciasnota oznacza brak dostatecznego pola manewru. W efekcie wykonywana praca może się okazać utrudniona, a nasze ruchy nieprecyzyjne. Jeśli dojdzie do awarii często trzeba będzie skuć fragment posadzki. Trudność w operowaniu przedmiotami to także proszenie się o nieszczęście – czyli o uszkodzenie narzędziami elementów instalacji. Jeśli obawiasz się o kwestie estetyczne, lepiej po prostu dobrać odpowiedni właz.

Pewne pomieszczenia wymagają uwzględnienia dodatkowych czynników. Np. właz rewizyjny zlokalizowany na parkingu podziemnym musi być bardzo wytrzymały na nacisk. Klapa podłogowa na basenie czy w obiekcie SPA powinna być odporna na działanie chloru, a ta znajdująca się w restauracji – na przenikanie zapachów.

Estetyka – nie najważniejsza, ale ważna

Wygląd klapy podłogowej wydaje się nie być istotny – przynajmniej do momentu jej zamontowania. Gdy właz wyraźnie odcina się od podłogi, zaczynamy żałować, że nie pomyśleliśmy wcześniej o jego zamaskowaniu. Na szczęście najlepsi producenci klap rewizyjnych potrafią dopracować je również pod względem estetycznym. Wystarczy wejść na stronę alumatex.pl i przejrzeć ofertę.

Włazy rewizyjne tego polskiego producenta odznaczają się nie tylko świetnymi parametrami pod względem użyteczności, bezpieczeństwa i komfortu, ale także umożliwiają dopasowanie tego technicznego elementu do wystroju pomieszczenia. Zewnętrzną część pokrywy można wypełnić takim samym materiałem, jak ten, z którego wykonano posadzkę w budynku. Może to być kostka brukowa, płytki ceramiczne lub terakota, a nawet wykładzina dywanowa. Dzięki temu nikt poza uprawnionymi osobami nie będzie nawet wiedział, w którym miejscu znajduje się właz, odseparowany od reszty podłogi tylko cienką ramą.

Artykuł sponsorowany