Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Edukacja


Leć wysoko! Szkoła w Nagoszewie otwiera drzwi do kariery w lotnictwie (rozmowa)

Szkoła Lotnicza w Nagoszewie to pierwsza szkoła tego typu w regionie. Swoje podwoje otworzyła we wrześniu 2019 roku i wciąż wzbogaca swoją ofertę. O kierunkach kształcenie oraz spełnianiu podniebnych marzeń rozmawiamy z dyrektor szkoły Agatą Bartkiewicz oraz Piotrem Rutkowskim - twórcą tej inicjatywy.

2025/01/targor-truck-szkola-lotnicza-nagoszewo-6784edd217881-jpg_678625bfc1099

Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie to pełna nazwa placówki mieszczącej się pod Ostrowią Mazowiecką. Obecnie szkoła kształci w kierunkach: technik mechanik lotniczy, technik awionik, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik logistyk.

- Oferujemy naszym uczniom wykształcenie profesjonalne w zakresie specjalizacji okołolotniczych. Wykształcimy, tak jak to sama nazwa wskazuje, specjalizację technik mechanik lotniczy i to jest nasza wiodąca specjalizacja. W związku z tym mamy szereg partnerstw nawiązanych z różnymi firmami, które operują na międzynarodowych rynkach lotniczych - mówiła Agata Bartkiewicz, dyrektor szkoły w Nagoszewie.

Gdzie zrodził się pomysł powstania szkoły lotniczej? Otóż spiritus movens całej inicjatywy jest Piotr Rutkowski, prezes doskonale znanej w regionie i w Polsce firmy transportowej Targor Truck.

- Pomysł tej szkoły to jest początek mojej pasji związanej z lotnictwem. Od tego się wszystko zaczęło. W 2005 roku postanowiłem zdobyć licencję pilota i w procesie szkolenia udało się to zrobić. Licencja była uzyskana w Aeroklubie Północnego Mazowsza w Przasnyszu. W pewnym momencie pojawiło się zagrożenie istnienia tego lotniska, na którym ja to szkolenie odbywałem. Grupa bardzo doświadczonych instruktorów namówiła mnie na to, żeby założyć ośrodek szkolenia lotniczego w innym miejscu. Udało nam się pozyskać piękne lotnisko, pod Ostrowią Mazowiecką, takie trochę zapomniane, bo w środku lasu, z pasem asfaltowym, tam ośrodek powstał - mówił Piotr Rutkowski.

Powołany do życia ośrodek zaczął się bardzo dynamicznie rozwijać. Szkolono tam pilotów, od nadawania podstawowych uprawnień czyli licencji pilota turystycznego do uprawnień pilotów liniowych. Z biegiem czasu wokół ośrodka gromadziły się osoby życzliwe, przyjaciele, pasjonaci lotnictwa i zrodził się kolejny pomysł - powołanie szkoły.

- Wpadliśmy na pomysł, żeby założyć szkołę lotniczą i dać młodym ludziom szansę, której nigdy nie mieli, bo ten region Polski był z daleka od lotnictwa, od możliwości kształcenia w tym zawodzie. Powstało Mazowieckie Stowarzyszenie Pilotów, które stało się następnie organem założycielskim tej szkoły - dodaje Piotr Rutkowski.

Szkoła powstała w bardzo trudnym momencie, tuż przed pandemią i lockdownem. Były trudne chwile, ale udało się przetrwać i szkoła na nowo rozwija skrzydła. W listopadzie minionego roku znów witała nowych uczniów.

- Wydarzenie miało miejsce na terenie jednostki kartograficznie Komorowie. Mieliśmy wielu bardzo znamienitych gości zaproszonych na tę uroczystość, którzy z nami celebrowali podniosły dla nas moment. Do ślubowania podeszło około 60 uczniów. Profesjonalizm, z jakim kadra odniosła się to tego spowodowało, że to wydarzenie odbiło się takim szeroki echem w świadku lotniczym oraz w powiecie. Naszą młodzież, można powiedzieć, szkoli kwiat lotnictwa - mówi Agata Bartkiewicz.

Obecnie placówka ma pod opieką edukacyjną 140 uczniów. A potencjał jest dużo większy i zainteresowanie wciąż wzrasta.

- Jest bardzo duże zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem lotniczym. Rynek bardzo tych osób potrzebuje. W świetle ostatnich badań do 2043 roku w sumie będzie potrzebnych ponad 800 tysięcy pilotów, około 700 tysięcy personelu pokładowego i około 800 tysięcy osób związanych z obsługą lotnictwa naziemną. Zapotrzebowania są ogromne na całym świecie, a szczególnie w Europie, tutaj, w naszej części. Jest to też odpowiedź na Centralny Port Komunikacyjny, który będzie miejscem generującym zatrudnienie kilkunastu tysięcy osób - dodaje Piotr Rutkowski.

Szkoła w Nagoszewie powstała zatem jako wyniku obecnych potrzeb rynku. Istnienie szkoły to także olbrzymie znaczenie dla rozwoju regionu.

- Pomysł tej szkoły i moment, gdy pozyskaliśmy pierwszego ucznia, to jest początek jakiegoś procesu. I ja, jako patriota, także lokalny patriota, mam ambicje bardzo duże. Chcielibyśmy, aby w przyszłości powstała wyższa uczelnia kształcąca w kierunkach lotniczych. I takie są nasze plany. Mamy nadzieję, że w przyszłości uczelnia wyższa spowoduje, że przyjdą firmy, które będą poszukiwały ludzi wykształconych w tym zakresie. A to są wysokiej klasy specjaliści. Pensje tu są daleko odbiegające od przeciętnych wynagrodzeń. Uważam, że ta szkoła może mieć i będzie mieć bardzo istotny wpływ na to, że nasz region w tym kierunku może się rozwinąć i dać niesamowity impuls, wygenerować potencjał, który pozwoli na to, żebyśmy jako region się rozwinęli. Mam nadzieję, że to jest kamień, który toczy się z góry i uruchomi lawinę, z której urośnie potężna siła, potężna energia, która zmieni oblicze Ostrołęki i całego naszego regionu - komentuje Piotr Rutkowski.

Placówka nadal się rozwija i być może wejdzie we współpracę z lokalnymi samorządami, w tym także z ostrołęckim. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy i zainteresowania się ofertą kształcenia Centrum Szkolenia Lotniczego Technikum Lotnicze w Nagoszewie.

Wasze opinie

Adam   11:02, 14.01.2025

Niesamowita szkoła. Ktoś miał pomysł i zrealizował marzenia. I to w naszym powiecie. Szkoda że nie w Ostrowi. Pewnie wkrótce będą musieli się gdzieś przenieść i opuszczą nasze tereny. Nieźle działają. W tym roku aż 3 klasy pierwsze czyli tyle co ostrowski Ogólniak. Brawo !!!

Lotnik   00:17, 23.01.2025

@Adam w Ostrowi nie ma sensu, im bliżej Grądów tym lepiej. Praktyki na płycie lotniska itp. Może gmina Wąsewo? Zresztą gdzie wcisnąć szkołę w Ostrowi? W tym mieście nie ma miejsca na nic większego. Wsparcie, wsparcie i jeszcze raz wsparcie, bo skoro będzie jednostka wojskowa w Ostrołęce o profilu lotniczym, to tak oryginalna szkoła w końcu się przeniesie do sąsiadów...

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.