Opublikowano . Mazowieckie | Firmy i instytucje | ZUS


Wdowy i wdowcy powinni już teraz sprawdzić, czy mają prawo do tzw. renty wdowiej

Od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywały przepisy, na podstawie których od 1 lipca 2025 r. będzie można otrzymać rentę rodzinną razem z innymi świadczeniami, czyli tzw. rentę wdowią. Będzie ją można otrzymać o ile zostaną spełnione określone warunki.

2024/02/zus-05-08-17-big-jpg_65ccb722695ec Zdjęcie ilustracyjne

- Renta wdowia to połączenie dwóch świadczeń - własnego świadczenia, np. emerytury lub renty
oraz renty rodzinnej. Osoba, która spełnia wszystkie warunki, od 1 lipca 2025 r. może otrzymać:

  • 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo

  • 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Trzeba pamiętać, że renta rodzinna wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba. Uprawnieni będą mogli sami zdecydować, który wariant wybiorą. Wysokość renty wdowiej zależy więc od wysokości przysługujących świadczeń. Jednak suma tych połączonych świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury (obecnie 5342,88 zł brutto). Jeśli będzie ona wyższa, pomniejszymy świadczenia o kwotę przekroczenia - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioskodawcy będą mogli również zaznaczyć we wniosku, aby instytucja emerytalno-rentowa, która rozpatruje wniosek dokonała wyboru najkorzystniejszego wariantu, żeby świadczenie było jak najwyższe. Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w zbiegu ulegnie podwyższeniu z urzędu do 25 proc. 

Wypłata tzw. renty wdowiej, uzależniona jest od łącznego spełnienia przez wdowę lub wdowca następujących warunków:

  • posiadania ustalonego prawa do co najmniej dwóch różnych świadczeń emerytalno-

    rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku,

  • osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,

  • pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,

  • nabycia prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed

    osiągnięciem wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

Przy czym ustalenie prawa do renty rodzinnej nie zależy od daty złożenia wniosku ani od momentu przyznania świadczenia po zmarłym małżonku decyzją organu emerytalnego lecz faktycznego wiek wdowy lub wdowca w chwili śmierci męża czy żony. W związku z tym osoba, która owdowiała w wieku 50 lat spełnia warunek wieku uprawniający do renty rodzinnej, jednakie nabywa prawa do tzw. renty wdowiej.

Ankieta renta wdowia - ZUS to niezwykle pomocne narzędzie, które umożliwia seniorom sprawdzenie, czy będą mogli pobierać połączone świadczenia. Wystarczy wejść na stronę ZUS-u i odpowiedzieć na kilka pytań.

Jeśli spełnione zostały warunki do ubiegania się o tzw. rentę wdowią, od 1 stycznia 2025 r. będzie można złożyć wniosek o zbieg prawa do świadczeń. W przypadku, gdy wdowa lub wdowiec nie złożyli do tej pory wniosku o drugie świadczenie, tj. o rentę rodzinną lub świadczenie własne, a wszystkie inne wymogi są spełnione, warto już teraz rozpocząć starania o wyliczenie drugiego świadczenia, które wejdzie w skład zbiegu.

Wasze opinie

Nina   18:08, 30.12.2024

Uważam że nie powinno być kryterium dochodowego ponieważ współmałżonek pracował i odprowadzał składki.Skoro przysługuje wdowia renta to w takiej wysokości jak ustalono czyli 15 lub 25 ,lub50% emerytury współmałżonka.Obecna wersja jest bardzo niesprawiedliwa.Praktycznie zrównuje tych pracujących i nie pracujących.Bo to jest fikcją.

Anilah   19:19, 30.12.2024

A co z osobami, które owdowiały wcześniej? Czy to jest sprawiedliwe? Jak zawsze we wszystkim są haczyki, żeby tylko zaoszczędzić. Okazuje się, że co niektórzy zmarli za wcześnie, bo nawet to jest wykorzystywane aby pozbawić co niektórych należnych im pieniędzy. Co z tego, że pracowałam 39 lat, odprowadzałam należne składki i podatki skoro za wcześnie zmarł mój mąż i zostałam sama z 3 dzieci w wieku 47 lat. Ta renta wdowia to żenada!!!!!!!

Wdowa   20:39, 31.12.2024

Zostałam wdowa w wieku 42 lat i dalej sama musiałam pracować mając 3 dzieci w tym jedno niepełnosprawne. I niestety po mężu nic mi się nie należało i nadal nie należy?

Emeryt   21:54, 02.01.2025

Za Tuska zawsze będzie "dziadostwo"

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.