Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Policja


Uwaga na fałszywych ankieterów! GUS podpowiada, jak się chronić

Główny Urząd Statystyczny (GUS) ostrzega i przypomina: kontakt ze strony ankietera realizującego badania statystyczne w imieniu urzędu wymaga ostrożności i odpowiedniej weryfikacji. Coraz częściej zdarzają się przypadki prób oszustw, w których osoby podszywają się pod pracowników GUS.

2023/02/internetowy-oszust-jpg_63e502fb80ea3 Zdjęcie ilustracyjne

Główny Urząd Statystyczny (GUS) przypomina, że ankieterzy realizujący badania w jego imieniu muszą przedstawić się pełnymi danymi: imieniem, nazwiskiem oraz numerem legitymacji służbowej, o ile poprosi o to respondent. Tego rodzaju ankiety to część badań statystyki publicznej i dotyczą różnych obszarów, takich jak badania społeczne, cenowe oraz rolne. Aktualny wykaz badań dostępny jest na stronie internetowej GUS w zakładce "Badania Statystyczne". Aby zwiększyć bezpieczeństwo i wygodę respondentów, GUS udostępnił narzędzia weryfikacyjne, które pozwalają upewnić się co do tożsamości ankieterów.

Otrzymując telefon od osoby podającej się za ankietera, respondent ma możliwość:

  • Sprawdzenia aktualnie trwających badań na stronie internetowej GUS.

  • Weryfikacji ankietera poprzez dedykowaną aplikację lub bezpośrednio przez infolinię GUS pod numerem 22 279 99 99 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00).

  • Ustalenia dogodnego terminu badania drogą telefoniczną.

  • Umówienia się na bezpośrednie spotkanie w domu.

Zanim ankieter skontaktuje się z gospodarstwem domowym lub rolnym, GUS wysyła specjalne listy zapowiednie podpisane przez Prezesa GUS. Na stronie GUS w zakładce "Sprawdź tożsamość ankietera" działa również aplikacja, która umożliwia zweryfikowanie ankieterów - wystarczy podać ich imię, nazwisko oraz numer legitymacji.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.