W ostatnich miesiącach temat nocnych i świątecznych dyżurów aptek na terenie powiatu ostrowskiego wzbudza spore zainteresowanie wśród mieszkańców i radnych. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radna Danuta Janusz poruszyła kwestię analizy interpelacji dotyczącej rozszerzenia godzin pracy aptek.
Radna Danuta Janusz
Przypomnijmy, że sprawę ostatnio poruszyła w interpelacji radna Justyna Zawłocka, która złożyła wniosek o przywrócenie całodobowych dyżurów aptek. Radna argumentowała, że brak dostępu do aptek w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy stanowi poważne utrudnienie, szczególnie dla osób pracujących na zmiany, którzy poza standardowymi godzinami otwarcia nie mają możliwości zakupu leków. Problem dotyczy również pacjentów, którzy otrzymują recepty w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i nie mają możliwości ich realizacji w nocy. – Po wizycie w szpitalu w godzinach nocnych mieszkańcy zostają wypisani z receptą, której na terenie miasta Ostrów Mazowiecka nie mogą zrealizować i muszą kierować się do oddalonych o ok. 40 kilometrów miejscowości, takich jak Wyszków czy Zambrów, gdzie pełnione są nocne dyżury aptek – podkreślała Zawłocka.
Radna Justyna Zawłocka
W odpowiedzi na interpelację Zawłockiej starosta Jerzy Bauer wyjaśnił, że nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem 2024 roku, zwalniają powiaty poniżej 40 tys. mieszkańców z obowiązku całodobowych dyżurów aptek. Koszty, jakie musiałby ponieść powiat, są – według starosty – zbyt wysokie, sięgając ponad 600 tys. zł rocznie. Zdaniem Bauera obciążenie to znacząco wpłynęłoby na budżet powiatu, co uniemożliwia wprowadzenie postulowanych zmian.
Starosta Jerzy Bauer
Radna Janusz pyta o nowe analizy
Na ostatniej sesji radna Danuta Janusz zapytała starostę o to, czy w związku z interpelacją przeprowadzono dodatkowe analizy i czy wypracowano nowe rozwiązania. – Zarząd powiatu analizował interpelację dotyczącą godzin otwarcia aptek. Bardzo bym chciała zapytać, czy wypracowano jakieś zmiany co do godzin pracy aptek – zwróciła się do starosty Janusz.
Starosta: decyzja oparta na analizach finansowych i rentowności
W odpowiedzi starosta Bauer podkreślił, że obecny model godzin dyżurów aptek wypracowano jeszcze w poprzedniej kadencji i uznano go za najlepszy możliwy kompromis. – Już w poprzedniej kadencji przyjęliśmy model dyżurów aptek, wynikający ze zmienionych przepisów – wyjaśnił Bauer. Dodał, że ponownie przeprowadzono analizę finansową, która wykazała, że koszty organizacji nocnych dyżurów byłyby bardzo wysokie i obciążyłyby znacząco budżet powiatu.
– Przeanalizowaliśmy ponownie koszty tego rozwiązania, i stąd nasza decyzja, by podtrzymać obecny model – tłumaczył Bauer. Zwrócił również uwagę na opinie aptekarzy, którzy wielokrotnie zgłaszali zarządowi powiatu, że dyżury nocne są dla nich nierentowne. – Aptekarze uważają dyżury nocne za nierentowne, a liczba korzystających z aptek w tych godzinach jest niewielka – zaznaczył starosta.
Argumenty zarządu: niski popyt i ograniczenia budżetowe
Starosta dodał, że po zmianach wprowadzonych w poprzedniej kadencji widać wyraźnie, że mieszkańcy dokonują zakupów w godzinach, w których apteki są obecnie czynne. – Zakupy są dokonywane właśnie w godzinach, w których teraz apteki są czynne, dlatego nowe rozwiązania nie zostały wypracowane z uwagi na bardzo wysokie koszty – podsumował Bauer. Starosta zaznaczył, że koszty dodatkowych godzin dyżurów przekraczają możliwości finansowe powiatu, co zmusza zarząd do podtrzymania obecnego rozwiązania.
Wasze opinie
ost
16:06, 01.11.2024
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.