Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Małkinia Górna


Małkinia będzie miastem? Ruszają konsultacje społeczne

Rada Gminy Małkinia Górna zdecydowała o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie złożenia wniosku o nadaniu Małkini statusu miasta. To pierwszy krok, który może sprawić, że Małkinia stanie się miastem.

2024/03/urzad-gminy-malkinia-6-jpg-6040d37cc157f-big-webp-6596cf4406c73-big-jpeg_65f989712af6c

- W czasie tej kadencji podejmujemy trud, aby miejscowość Małkinię Górną przekształcić w miasto Małkinię. Pierwsze próby podjęcia takich działań miały miejsce w 1985 r. Większość społeczeństwa, mieszkańców Małkini, opowiedziała się "za". Mamy dokumenty, które będziemy chcieli Państwu pokazać, ponieważ są bardzo ciekawe pod względem historycznym. Zrobimy to podczas konsultacji społecznych. Aby cokolwiek rozpocząć, powinniśmy przeprowadzić konsultacje społeczne. Takie konsultacje oczywiście będziemy przeprowadzali w każdej miejscowości naszej gminy, organizując spotkania z mieszkańcami. Jest wzór ankiety, którą będziemy prosili mieszkańców o wypełnienie – powiedział wójt Dariusz Rafalik.

Konsultacje odbędą się w formie pisemnej ankiety, którą można będzie wypełnić i złożyć na kilka sposobów m.in. osobiście w urzędzie gminy, poprzez stronę internetową gminy lub u sołtysów poszczególnych sołectw.

- Chodzi nam głównie o to, żeby zachęcić inwestorów, aby chcieli inwestować w naszej miejscowości, żeby miejscowość mogła się bardziej rozwijać. Dlatego potrzebne nam jest miasto, ponieważ inwestorzy zewnętrzni, a szczególnie firmy, nie zawsze chcą inwestować w środowiskach wiejskich. Wiecie państwo, Małkinia to wieś, a bardzo mała miejscowość to też wieś. Jednym z argumentów przemawiających za tym, aby podjąć to działanie, jest fakt, że wszystkie podobne osady wokół Małkini już przeprowadziły takie konsultacje i są już miastami. Teraz, z pewnym pozazdroszczeniem, widzimy, jak szybko się rozwijają, i to jest jedna z przyczyn, że są to miasta – dodał wójt Dariusz Rafalik.

Wójt Małkini zwrócił się do mieszkańców, a w szczególności do nauczycieli i służby zdrowia.

- Chcę obalić mit, że w małych miastach wzrosną podatki. To nie jest prawda. Nieprawdą jest również, że nauczyciele stracą dodatki czy służba zdrowia na tym ucierpi. To jest nieprawda. Wszystko to będziemy się starali tłumaczyć – przekonywał włodarz gminy.

Za projektem uchwały głosowało 10 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, a dwóch było nieobecnych.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.