Roboty od dawna kojarzą się z masową produkcją i powtarzalnymi zadaniami. Jednak w ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój tzw. cobotów, czyli robotów współpracujących z człowiekiem. Te inteligentne maszyny otwierają nowe możliwości dla firm z różnych branż, oferując szereg korzyści, które mogą zrewolucjonizować sposób pracy.
Co to jest cobot?
Co to jest cobot, czyli "collaborative robots"? To roboty zaprojektowane do bezpiecznej współpracy z ludźmi w tym samym środowisku pracy. W odróżnieniu od tradycyjnych robotów, które zazwyczaj działają w odizolowanych strefach, coboty mogą pracować ramię w ramię z ludźmi, eliminując potrzebę kosztownych zabezpieczeń i barier. Są to zazwyczaj małe i elastyczne urządzenia, które wykonują różne zadania, takie jak montaż, spawanie, pakowanie czy kontrola jakości.
Według danych IFR (Międzynarodowej Federacji Robotyki) liczba robotów współpracujących zwiększa się rocznie przeciętnie o 23% w skali świata. W Polsce gęstość robotyzacji określająca liczbę robotów na 10 tys. pracowników zatrudnionych w przemyśle wyniosła w 2022 roku 71 jednostek. To daleko za najbardziej zaawansowanymi regionami: Singapurem i Koreą Południową (około 900 robotów).
Jakie są zalety cobotów?
Nowoczesne coboty wyposażone są w zaawansowane systemy czujników i algorytmy, które pozwalają im reagować na obecność człowieka w ich otoczeniu. Dzięki temu mogą bezpiecznie współpracować z pracownikami, minimalizując ryzyko wypadków. W porównaniu do tradycyjnego robota spawalniczego coboty są tańsze w zakupie i utrzymaniu. Mniejsze wymagania dotyczące infrastruktury i krótszy czas wdrożenia przekładają się na niższe koszty operacyjne. Wyróżnia je także:
-
Łatwość programowania – dzięki interfejsom graficznym oraz funkcji „uczenia przez prowadzenie”, programowanie tego typu maszyn jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej.
-
Niewielkie rozmiary – nie zajmują dużej przestrzeni.
-
Mobilność – zostały zaprojektowane, aby były lekkie i łatwe w przenoszeniu, co pozwala zainstalować je na przykład na przenośnym stanowisku roboczym o przeznaczeniu wielozadaniowym.
-
Precyzja działania – użycie robotów wspomagających gwarantuje wysoką dokładnością i powtarzalnością w każdym szczególe.
-
Elastyczność – są one niezwykle wszechstronne, a adaptacyjność pozwala na szybką zmianę zadań, co jest szczególnie ważne w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.
Szeroki wybór cobotów dla przemysłu spawalniczego znajdziesz w CLOOS.
Postaw na QINEO ArcBoT
Coboty wykorzystywane są w wielu zastosowaniach. Mogą one wykonywać precyzyjne operacje montażowe czy kontrolne. W wielu firmach logistycznych wspomagają pracowników w kompletacji zamówień, sortowaniu czy transportowaniu towarów. Zdarzają się także sytuacje, gdy coboty pełnią funkcję recepcjonistów, asystentów sprzedaży czy nawet baristów. Co istotne w ostatnich latach zdecydowanie wzrosło ich znaczenie w segmencie spawalniczym.
Jednym z polecanych modeli jest QINEO ArcBoT. Został wyposażony w intuicyjny interfejs, obudowę odpowiednią do aplikacji spawalniczych oraz 6 osi. Robota można zamontować na posadzce, suficie i ścianie. Zaprogramowanie zadania wykonuje z prędkością 1 m/s.
Jego wysokie osiągnięcia są także pochodną zaawansowanego technologicznie źródła spawalniczego CLOOS Qineo StarT. To idealne rozwiązanie dla polskich firm, które w stosunkowo niewysokich kosztach zyskują w pełni zautomatyzowany system, podnoszący wydajność i precyzję pracy.
Artykuł sponsorowany