Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Zbliża się kolejna fala upałów, uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury w okresie letnim stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia ludzi, ale również dla zwierząt.

2023/03/pies-kot-zwierzeta-jpg_6400abd03da6e Zdjęcie ilustracyjne

Odwodnienie, poparzenia i udar to tylko niektóre z niebezpieczeństw, które mogą wynikać z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem w czasie upałów. Szczególnie narażone są zwierzęta żyjące na uwięzi, które często pozostawione są same sobie, bez dostępu do wody pitnej. Budy stojące na otwartym słońcu, pokryte blachą, mogą nagrzewać się do temperatur sięgających nawet 70°C. Również metalowe łańcuchy rozgrzewają się do podobnych temperatur, co może powodować poważne poparzenia skóry zwierzęcia.

Latem należy zwracać szczególną uwagę na dobrostan zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem jest stała obecność przy zwierzęciu. Jednak jeśli pies przebywa na zewnątrz, należy stworzyć mu odpowiednie warunki:

Zwierzę musi mieć zawsze dostęp do wody pitnej. Wodę należy regularnie wymieniać, a jeśli pies ją wylewa, naczynie powinno być przytwierdzone. Miejsce, w którym przebywa zwierzę, powinno być zacienione. Jeśli pies mieszka w budzie, powinna być ona izolowana i pokryta materiałem, który nie nagrzewa się (np. papą lub drewnem). Metalowe przedmioty, w tym blacha, mogą powodować poparzenia i należy ich unikać.
Odpowiednia przestrzeń: Pies przebywający w ogrodzonej przestrzeni powinien mieć odpowiednio dużą przestrzeń, aby mógł się swobodnie poruszać. Kojec musi być dostosowany do wielkości psa.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, pies na uwięzi nie może być trzymany dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Najlepiej jednak całkowicie zrezygnować z trzymania psa na łańcuchu. Niezapewnienie odpowiedniego schronienia oraz stałego dostępu do wody pitnej jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Utrzymywanie psa w warunkach zagrażających jego zdrowiu lub życiu, powodujących cierpienie, jest traktowane jako przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.