Mazowsze to niezwykle atrakcyjny region Polski, jeśli chodzi o zabudowę zamkową. Fortyfikacje znajdziemy w licznych miastach i miasteczkach. Jakie z nich warto odwiedzić? Które z nich są godne polecenia?
Zamek Królewski w Warszawie
Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej. Doszczętnie zniszczony w trakcie II wojny światowej, odbudowany dopiero w 1984 roku. Łączy trzy style architektoniczne - klasycyzm, barok i gotyk. 1980 Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie znajdują się między innymi insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego i urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Wśród obrazów znajdziemy dzieła Rembrandta, Adriaena van Ostade czy Marcello Bacciarelliego.
Zamek w Ciechanowie
Budowę zamku rozpoczęto pod koniec XIV wieku, a ukończono w 1429 roku. Niestety, od XVII wieku fortyfikacja jest w stanie ruiny. Budowla mieści się w Ciechanowie, reprezentuje gotycki styl architektoniczny. W 2022 roku muzeum udostępniło możliwość zwiedzania zamku w formacie wirtualnego spaceru.
Zamek książąt mazowieckich w Płocku
Zamek Bolesława II mazowieckiego i rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego, ukończony w XIV wieku. Do końca XVI wieku pełnił funkcję siedziby książąt mazowieckich, następnie został przebudowany przez zakon benedyktynów. Obecnie jest siedzibą Muzeum Diecezjalnego w Płocku i Kurii Diecezjalnej. Zamek książąt mazowieckich w Płocku również jest przedstawicielem gotyku w architekturze.
Zamek w Szydłowcu
Jeden z głównych zabytków miasta. Zamek powstawał przez dziesięć lat, budowę zakończono w 1480 roku. Stworzono go z inicjatywy rodziny Szydłowieckich, następnie pieczę nad budowlą sprawowali Radziwiłłowie. Styl architektoniczny jest określany jako gotycko-renesansowy z elementami baroku. Niestety, wnętrza zamku w większości nie są dostępne dla turystów. Niemniej nawet część z pomieszczeń stanowi ciekawą lekcję historii. Obecnie przebudowana fortyfikacja jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.
Zamek w Czersku
Zamek gotycki wybudowany w 1410 roku. Fundatorem był Janusz I Starszy. Niestety, zamek został zniszczony w XVII i XVIII wieku. Do dzisiaj przetrwały jednak mury, a także wszystkie trzy wieże. Z tego faktu skorzystał zespół Skaldowie, który nagrał tam teledysk do utworu “W żółtych płomieniach liści”.
Zamek w Czersku jest otwarty dla zwiedzających. Jeśli po zakończonej wycieczce będziecie chcieli sprawdzić, jak poszło waszej ulubionej drużynie, wyniki możecie sprawdzić dzięki Fortuna kod promocyjny. Daje on również dostęp do wielu atrakcyjnych statystyk oraz transmisji wydarzeń sportowych.
Zamek w Iłży
Iłża znajduje się na krańcu województwa mazowieckiego, zaś zamek jest jej pięknym, chociaż zrujnowanym, przedstawicielem. Konserwacja budynku poszła na tyle dobrze, że jest on obecnie otwarty na zwiedzających. Na terenie dawnej fortyfikacji organizuje się nawet liczne turnieje rycerskie. Budynek pokazywał rozwiązania architektoniczne doby renesansu i gotyku.
Artykuł sponsorowany
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.