Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzeum


Kolejny "Wieczór z historią" odbył się w ramach narodowego święta (zdjęcia)

Oficjalne, miejskie uroczystości upamiętniające bohaterów naszego państwa miały kilka wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich był wykład w Muzeum Dom Rodziny Pileckich w ramach cyklu "Wieczór z historią".

2024/03/wieczor-z-historia-01-03-jpg_65e5c26b839da

Tytuł spotkania brzmiał "Od harcerza do Żołnierza Niezłomnego". Całość poprowadziła Pani Dyrektor Karolina Kolbuszewska, która przygotowała slajdową prezentacją uzupełniającą jej słowa. To pewnie nie przypadek, że ostatnimi czasy do budynku muzeum dotarł "Krakowski Rocznik Historii Harcerstwa", w którym można przeczytać artykuł Pani Dyrektor. Pisała tam oczywiście o harcerskich ideałach Rotmistrza Pileckiego. Tym samym przechodzimy do tematu wieczoru:


- Jesteśmy tuż po zakończeniu wykładu historycznego pt. "Od harcerza do Żołnierza Niezłomnego" w ramach cyklu spotkań "Wieczór z historią". Prowadząca Karolina Kolbuszewska, dyrektor muzeum opowiada o Witoldzie Pileckim jako o człowieku, który w trakcie swojego życia musiał podjąć wiele ważnych decyzji. Możemy zacząć zadawać sobie pytanie: w jakich momentach życia najlepiej wypełniał punkty prawa skautowego? - zaznacza muzeum.

Mowa tu o 10 punktach tego prawa, wypisanych poniżej:

1.) Na słowie skauta polegaj jak na Zawiszy.

2.) Skaut służy Ojczyźnie i dla niej spełnia sumiennie swoje obowiązki.

3.) Skaut jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.

4.) Skaut w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego skauta.

5.) Skaut postępuje po rycersku.

6.) Skaut miłuje przyrodę i stara się ją poznać.

7.) Skaut jest karny, posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.

8.) Skaut jest zawsze pogodny.

9.) Skaut jest oszczędny i ofiarny.

10.) Skaut jest czysty w myśli, mowie i uczynkach: nie pali tytoniu, nie pije napojów alkoholowych.


Sposób, w jaki goście zapoznali się z tymi prawami był dość nowatorski - na niektórych krzesłach zostały nalepione karteczki, na której znajdowało się po jednym z tych przykazań. Pani Kolbuszewska prosiła o przeczytanie każdego z nich po kolei, ktokolwiek je miał przed sobą, po czym wytłumaczyła jak dana skautowa zasada ma się do historii znanego Rotmistrza.

Sama prezentacja przedstawiła też kilka ciekawych rzeczy, jak np.: fragment ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" z 3 lutego 2011, zdjęcie z procesu "Grupy Witolda" z 3 marca 1948, czy też ogólną historię skautingu i harcerstwa oraz wiele więcej. Pani Dyrektor zatrzymała się przy każdym slajdzie i trochę bardziej szczegółowo o jego tematyce opowiedziała. Odpowiedziano też na pytania takie jak skąd brała się odwaga i niezłomność Pileckiego, jak 9 lat poświęconych pracy harcerskiej wpłynęło na jego postawę, czy też jaka misja została mu powierzona w 1945 roku.

- Czy wiecie, że 3 marca 1914 roku Witold wstąpił do 6 wileńskiej drużyny skautingu Rozwijające się od dwóch lat na terenach polskich harcerstwo miało charakter niepodległościowy, a w Wilnie było organizowane konspiracyjnie - czytamy na facebookowym profilu muzeum. 

Nie zabrakło również przestrzeni na pytania gości związane z tematem wykładu, z której niektórzy chętnie skorzystali. Spotkanie zebrało chętnych do wysłuchania wystąpienia Pani Kolbuszewskiej pasjonatów historii, którzy z ciekawością i entuzjazmem wzięli udział w tym wydarzeniu towarzyszącym narodowemu dniu poświęconemu polskim bohaterom.

Kolejny "Wieczór z historią" okazał się znów dobrym sposobem na spędzenie swojego czasu w atmosferze ważnych dziejów z historii naszego państwa, z postacią znanego Rotmistrza na czele. Na koniec, pozwólmy się wypowiedzieć na temat święta i jego związkiem z Witoldem samemu muzeum:

 

- Święto nawiązuje w sposób symboliczny do dnia 1 marca 1951 roku. W tym dniu w areszcie śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie dokonano zbrodni sądowej na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zginęli: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Skazani zostali w procesie pokazowym poprzedzonym brutalnym śledztwem, zamordowani strzałem w tył głowy. Ich ciała ukryte zostały w dole śmierci na tzw. "Łączce".

Taki sam los spotkał Witolda Pileckiego. Aresztowany 8 maja 1947 roku wraz z grupą współpracowników został poddany niezwykle brutalnemu śledztwu. Proces pokazowy, prowadzony niezgodnie nawet ze stalinowskim prawem, rozpoczął się 3 marca 1948 roku, wyrok śmierci pierwszej instancji wydany już dwanaście dni później, potwierdzony w drugiej instancji. Prezydent nie skorzystał z prawa łaski. Witold Pilecki został zamordowany 25 maja 1948 roku. Jego ciało ukryte w bezimiennym grobie do tej pory nie zostało odnalezione, żaden ze śledczych, prokuratorów i sędziów biorących udział w tej zbrodni sądowej nie poniósł odpowiedzialności karnej. Witold Pilecki został zrehabilitowany wyrokiem Wojskowego Sądu Najwyższego w 1990 roku - czytamy.

 

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Kolejny "Wieczór z historią" odbył się w ramach narodowego święta (zdjęcia)

1/24
2/24
3/24
4/24
5/24
6/24
7/24
8/24
9/24
10/24
11/24
12/24

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.