Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z miasta


Przepięcie elektryczne w domu – co to jest i czym może grozić? Jak uchronić domowe sprzęty?

Przepięcie elektryczne nie jest rzadkim zjawiskiem w gospodarstwach domowych. Niestety, regularne przeglądy instalacji elektrycznej nie wystarczą, by się przed nim uchronić. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego zjawiska i metod zabezpieczania się przed nim. Choć nie wszystkich sytuacji da się uniknąć, można wyłapać niektóre sygnały świadczące o możliwości zajścia niebezpiecznego zdarzenia.

2024/01/przepiecie-elektryczne1-jpg_65b20ffab226b

Na czym polega zjawisko przepięcia prądu?

Do prawidłowego działania urządzeń elektrycznych potrzebny jest prąd o stałej mocy 230 V. Niekiedy jednak w domowej sieci elektrycznej może dojść do znacznego wzrostu napięcia. Przepięciem nazywa się nagły i krótkotrwały skok napięcia w sieci spowodowany przez awarię, przełączenia w obwodzie, zwarcia doziemne i inne zjawiska prądowe. Wymienione zjawiska to przepięcia wewnętrzne. Inne to te wywołane przez wyładowania atmosferyczne. Przepięcia bezpośrednie uderzają w sieć elektryczną, natomiast pośrednie uderzają dalej bądź bliżej obwodów elektrycznych.

Większość domowych sprzętów ma wytrzymałość udarową izolacji równą 1,5 kV, lecz przepięcie nadal jest dla nich niebezpieczne. Wówczas moc prądu rośnie powyżej tej wartości, dlatego brak dodatkowego zabezpieczenia instalacji naraża domowe sprzęty na konsekwencje przepięć. Skomplikowane obwody elektryczne są wrażliwsze na zmiany napięcia prądu. Odpowiednia reakcja jest możliwa dzięki umiejętności rozpoznawania sytuacji, w których może wystąpić przepięcie. Najważniejsze z nich to burze, problemy z pracą bezpieczników oraz iskrzenie w gniazdku. W każdej sytuacji warto wykupić ubezpieczenie domu. Kalkulator dostępny w sieci pozwoli dostosować jego parametry do indywidualnych potrzeb.

2024/01/przepiecie-elektryczne2-jpg_65b210e4762a6

Jak uchronić domowe sprzęty przed skutkami przepięć?

Podstawą ochrony przeciwprzepięciowej jest założenie w skrzynce elektrycznej ochronników i wskaźników uszkodzenia, które sygnalizują, kiedy konieczna jest wymiana ochronnika. Istnieją trzy rodzaje ochronników. Każdy z nich jest umieszczany w innym miejscu: w złączu budynku, w rozdzielnicy i bezpośrednio przy sprzętach wymagających ochrony.

Działania w ramach podstawowej ochrony powinien wykonywać każdy. Podczas burzy należy odłączać sprzęty elektryczne od prądu. Nie wystarczy ich wyłączyć - tylko wyciągnięcie wtyczek z gniazdek zabezpieczy przed skutkami uderzenia pioruna. Jeśli w gniazdku elektrycznym występuje iskrzenie lub trzaski, trzeba je wymienić. Takie sygnały są spowodowane złym połączeniem gniazdka z przewodami instalacyjnymi.

Niestety, nie na wszystkie czynniki wywołujące przepięcia można mieć wpływ. Zmniejszenie ryzyka zniszczeń sprzętu jest możliwe tylko dzięki zaawansowanej ochronie przepięciowej. Zazwyczaj zabezpieczenie instaluje się w miejscach, w których pracuje naraz wiele ważnych urządzeń, np. w serwerowniach czy w szpitalach. Podczas przepięcia ochronniki przejmują na siebie falę prądu i uziemiają go. Dobrym zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń będzie ubezpieczenie domu.

2024/01/przepiecie-elektryczne3-jpg_65b2112398f38

Odszkodowanie w przypadku przepięcia elektrycznego

Zniszczenie wartościowych urządzeń, np. komputera, sprzętu audio czy smartfona, generuje duże straty. Wiele osób może więc zastanawiać się, czy w przypadku takiej awarii przysługuje odszkodowanie za przepięcie elektryczne. Można o nie wystąpić do firmy, która dostarcza prąd do danego gospodarstwa domowego.

Środki zostają wówczas wypłacone z ubezpieczenia, które posiada firma. Proces nie odbywa się jednak automatycznie. Najpierw dostawca przysyła na miejsce ekspertów, którzy oceniają szkody i ich przyczynę. Jeśli firma uzna, że wina leży po stronie użytkownika, może on powołać swoją komisję do oceny sytuacji, lecz jej werdykt będzie miał znaczenie dopiero w sądzie.

Pozwanie dystrybutora energii jest kosztowne i czasochłonne, szczególnie w przypadku wykazania jego niewinności. Lepiej jest więc wcześniej wykupić wspomniane już ubezpieczenie. Poszczególni ubezpieczyciele oferują różne pakiety, dlatego każdy może wybrać najbardziej odpowiadającą mu opcję.

2024/01/rozdzielnia-przepiecie-jpg_65b211409b00d

Jak sprawdzić, czy doszło do przepięcia elektrycznego?

Najlepiej zlecić sprawdzenie sytuacji fachowcom, którzy ocenią stan instalacji elektrycznej. Nie wystarczy samodzielnie wyrokować o zajściu zdarzenia na podstawie strzelenia korków i awarii sprzętu. Opinia eksperta będzie szczególnie ważna w sytuacji, w której użytkownik chce jednak ubiegać się o wspomniane już odszkodowanie od dostawcy energii elektrycznej.

Artykuł sponsorowany



Reklama