Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Planujesz zakup działki i budowę domu? Poznaj kolejne etapy inwestycji

Planowanie budowy domu jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który obejmuje wiele etapów, związanych z zakupem działki, uzyskaniem wymaganych pozwoleń i przeprowadzeniem niezbędnych prac. Wszystkie te etapy są kluczowe dla powodzenia budowy, dlatego warto je przemyśleć i zaplanować przed rozpoczęciem konkretnych działań.

2023/08/glowne-34-dom-szkieletowy-wizualizacja-1350-5d6e274e68dee-origin-jpg_64e3402ac1cb1

Wybór działki

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze działki jest jej lokalizacja. Działka musi znajdować się na terenie gdzie dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Ważne jest również spokojne sąsiedztwo oraz co znajduje się w najbliższej okolicy. Atutem będzie bliskość terenów zielonych, komunikacji i budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola. Dobrze gdy działka ma dostęp do mediów - prądu, gazu, wody czy kanalizacji. Ważna jest też powierzchnia i kształt działki oraz ukształtowanie terenu i usytuowanie względem stron świata. Te parametry będą rzutować na to jaki dom będziemy mogli na działce wybudować. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na aspekty prawne czyli dostęp do drogi publicznej i zapisy w księdze wieczystej.

Przygotowanie projektu

Gdy mamy działkę należy zająć się wyborem projektu. Możemy zdecydować się na gotowy projekt domu, który później architekt zaadaptuje nam do warunków działki albo zamówić u architekta projekt indywidualny, stworzony od początku zgodnie z naszymi wyobrażeniami i wymaganiami.

Kupując albo zamawiając projekt należy pamiętać, że ważny jest nie tylko wygląd budynku przedstawiony na wizualizacjach, ale również jego funkcjonalność oraz rozwiązania techniczne.

2023/08/obraz-1-jpg_64e3404107a91

Uzyskanie pozwolenia na budowę

Kolejnym etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby to zrobić, należy złożyć odpowiednie wnioski do Urzędu Miasta lub Gminy. Wymagane dokumenty różnią się w zależności od okoliczności, a także od lokalizacji budynku. Ważne jest, aby mieć pełną wiedzę na temat wymaganych dokumentów i formalności.

Przygotowanie budowy

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przyszedł czas na przygotowanie budowy. Na tym etapie musimy zaplanować harmonogram budowy, oszacować koszt inwestycji, podjąć decyzję jak będziemy budowę realizować oraz zatrudnić odpowiednich wykonawców. Budowę domu możemy zlecić generalnemu wykonawcy który zakupi materiały i wykona wszystkie prace budowlane w uzgodnionym czasie. Inny sposób to system kontraktowy czyli samodzielnie koordynujemy kolejne prace, które zlecamy etapami wyspecjalizowanym wykonawcom. Najtańszym sposobem budowy, ale wymagającym największego naszego zaangażowania jest tzw. system gospodarczy czyli sami zamawiamy materiały i wykonujemy część robót i tylko specjalistyczne prace zlecamy fachowcom.

Wykonanie fundamentów

Pierwszym ważnym etapem budowy jest wykonanie fundamentów. Zanim to nastąpi geodeta musi wytyczyć budynek na działce, następnie wyrównuje się teren i wykonuje wykop. Odpowiedni fundament jest kluczowy dla stabilności całego budynku. Fundamenty należy wykonać zgodnie z projektem technicznym. Poprawne wykonanie fundamentów wymaga ścisłej kontroli ze strony wykonawcy, warto też by właściciel na bieżąco monitorował postęp prac.

Konstrukcja budynku

Po zakończeniu prac związanych z fundamentami przyszedł czas na konstrukcję budynku. W zależności od projektu i zastosowanych materiałów wykonanie konstrukcji będzie odbywać się różnorodnie. Niezależnie od sposobu wykonania zawsze ważne jest, aby realizacja budynku była zgodna z projektem i wymaganiami określonymi w pozwoleniu na budowę oraz była prowadzona i nadzorowana przez specjalistów, którzy zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Warto w tym czasie zapewnić stałą kontrolę nad prowadzonymi pracami, robić dokumentację fotograficzną elementów które będą zakryte np. instalacji, zbierać dokumenty i gwarancje dostarczonych materiałów i urządzeń.

Wykończenie wnętrz

Po ukończeniu budowy konieczne będzie wykończenie wnętrz. W tym celu warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczeń i ich funkcjonalność oraz na potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców. Warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i rozwiązań. Pamiętajmy, że szczegóły są ważne, a wykończenie wnętrz powinno odpowiadać naszym wymaganiom.

Zakończenie budowy

Ostatnim etapem budowy jest podłączenie mediów i zagospodarowanie działki, w tym wykonanie dróg, chodników, zaplanowanie zieleni. Zakończenie wszystkich prac nie oznacza jednak, że od razu można się wprowadzić do nowego domu. Pozostaje jeszcze ostatni, bardzo ważny etap, czyli załatwienie wszystkich formalności związanych z zakończeniem budowy. Przede wszystkim trzeba zgłosić do urzędu zakończenie budowy i złożyć odpowiednie dokumenty.

Planowanie budowy domu jest procesem skomplikowanym i wymagającym, który obejmuje wiele etapów, związanych z zakupem działki, uzyskaniem wymaganych pozwoleń i przeprowadzeniem niezbędnych prac. Wszystkie te etapy są ważne dla powodzenia budowy, dlatego warto zaplanować je przed rozpoczęciem konkretnych działań. Nawet najmniejszy błąd na jednym z etapów budowy może prowadzić do poważnych problemów, które będą wiązać się z dodatkowymi kosztami czy nawet całkowitym niepowodzeniem inwestycji. Dlatego warto zlecić budowę specjalistom którzy potrafią poprowadzić cały proces, zrobią to na profesjonalnym poziomie i nie narażą nas na niepotrzebne kłopoty.

Zdjęcie główne: Projekt GL9991439 Aurora Maxi II SZ z kolekcji Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz Krzysztof Lelek

Zdjęcie w treści: Przykładowy dom z kolekcji MURATORA - Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl

Materiał Partnera

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.