Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Zdrowie


Pilny apel! ASF na Mazowszu! Oto, co musisz wiedzieć i jak się zabezpieczyć!

W obliczu pojawienia się afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa mazowieckiego, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej wydał pilny apel do społeczności lokalnej i hodowców trzody chlewnej. W szczególności, nacisk kładziony jest na podjęcie konkretnych działań mających na celu ograniczenie szerzenia się choroby oraz zachowanie najwyższych standardów higieny i zasad bioasekuracji.

2023/08/selekcyjny-zblizenie-strzal-rozowe-swinie-w-stajni-181624-4482-jpeg_64cb85f3214c2

ASF to poważna choroba zagrażająca stadom trzody chlewnej. Jest niezwykle zaraźliwa, a jej skutki mogą być katastrofalne dla gospodarstw zależnych od hodowli świń. W związku z tym, zdecydowane i świadome działania są niezbędne, aby zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom o obowiązku przestrzegania Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 sierpnia 2021 r. dotyczącego podejmowania środków w związku z pojawieniem się ASF. Rozporządzenie to ma na celu ochronę populacji świń i utrzymanie bezpieczeństwa żywności.

Dodatkowo, dla tych, którzy szukają więcej informacji na temat ASF, na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii dostępne są szczegółowe zasoby (https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin).

W przypadku pytań, wątpliwości, czy potrzeby zgłoszenia potencjalnego przypadku ASF, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej zachęca do kontaktu. Można to zrobić osobiście w siedzibie urzędu przy ul. Sielskiej 1 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-15:00), telefonicznie pod numerem 29 645-21 00, drogą poczty elektronicznej na adres sekretariat@ostrowmaz.piw.gov.pl lub poprzez fax pod numerem 29 645 21 01.

Przyjmując powagę sytuacji i potrzebę skoordynowanego działania, społeczność województwa mazowieckiego musi podjąć odpowiednie kroki, aby przeciwdziałać tej groźnej chorobie. Tylko wspólnymi siłami można zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenianiu się i zabezpieczyć dobrobyt naszych hodowli trzody chlewnej.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.