Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Od historii do przyszłości łowiectwa. Konferencja w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

W ramach Festiwalu Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. "Łowiectwo wczoraj, dziś i jutro", na której pojawiło się wielu prelegentów, którzy przybliżali nam różne ciekawe tematy dotyczące łowiectwa. Konferencja była pełna ciekawych dyskusji i stanowiła okazję do pogłębienia wiedzy.

2023/05/konferencja-pt-lowiectwo-wczoraj-dzis-i-jutro-fot-ostrowmaz24-jpg_6468ad6416287

W sobotę 20 maja o godzinie 11.45, w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja popularnonaukowa pt. "Łowiectwo wczoraj, dziś i jutro". Wydarzenie to zorganizowane zostało w ramach Festiwalu Kultury Łowieckiej, gromadząc grono zainteresowanych specjalistów i entuzjastów łowiectwa. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer. Powitał on zgromadzonych gości i wygłosił krótkie przemówienie.

Cieszę się, że w Ostrowi Mazowieckiej dochodzi, po miesiącach przygotowań, do tego przedsięwzięcia. Jako miasto podjęliśmy tę inicjatywę, bo uważamy, że właśnie kultura łowiecka jest wielkim polskim i europejskim dziedzictwem godnym przybliżania i popularyzowania. Czynimy to, choć ja osobiście myśliwym nie jestem, bo mamy przekonanie, że właśnie to wielkie dziedzictwo, ten wielki kulturowy potencjał, ale również potencjał gospodarczy, jest jakby potencjałem wschodzącym z głównego nurtu kulturowego w naszym społeczeństwie. Ja jako nie myśliwy nieco się temu dziwię. Podczas mszy świętej ksiądz Krzysztof przybliżył od strony praktycznej różnego rodzaju dylematy, ale i bardzo prawdziwe fakty, z którymi trudno polemizować. Otóż współczesna gospodarka, w tym gospodarka w lasach, na polach, gospodarka mocno oparta o interwencję człowieka w moim najgłębszym przekonaniu nie może się obejść właśnie bez tego wszystkiego, co jest realizowane przez myśliwych - mówił burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer.

Pierwszym prelegentem konferencji był Prof. Dr hab. Inż. Dariusz Gwiazdowicz, wybitny naukowiec i autor blisko 500 publikacji, który podjął się tematu "Czy myśliwi są potrzebni?". Gwiazdowicz skupia swoje badania na poszukiwaniu kompromisu między koniecznością prowadzenia gospodarki opartej na użytkowaniu środowiska a skutecznymi metodami ochrony przyrody. Podczas omawiania tematu szczegółowo wyjaśniał swoje spostrzeżenia.

Krzysztof Mielnikiewicz, rodowity ostrowianin, myśliwy z 41-letnim stażem w Polskim Związku Łowiectwa, podjął się omówienia tematu "Historia łowiectwa na Ziemi Ostrowskiej". Jego prezentacja zanurzyła uczestników konferencji w fascynujące zakamarki historii lokalnego łowiectwa.

Kolejną prelegentką była Prof. UAM Dr hab. Aleksandra Matulewska, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Matulewska, znana tłumaczka i ekspertka Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS, opowiedziała "Kilka słów o historii polskiego języka łowieckiego", wyjaśniając całą jego historię jego powstania i przytaczając kilka ciekawostek.

Temat "Psów ras polskich w kulturze" przybliżyła uczestnikom konferencji Gabriela Łakomik-Kaszuba. Łakomik-Kaszuba, międzynarodowy sędzia kynologiczny FCI, bibliofil i kolekcjonerka kynologaliów, jest znana ze swojego zamiłowania do psów, szczególnie tych z ras narodowych. Podczas tego wykładu uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu nowych informacji na temat naszych czworonożnych przyjaciół.

Ostatnim punktem konferencji był wykład dotyczący "Sokolnictwa w kulturze polskiej", którego autorem był Janusz Sielicki. Sielicki, sokolnik z wykształcenia, biolog i ekolog, socjolog z zawodu, jest również członkiem Polskiego Związku Łowieckiego od 40 lat. Jest autorem wpisu sokolnictwa na polską listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2015 roku oraz wpisania polskiego sokolnictwa na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2021 roku. Jako syn Czesława Sielickiego, współtwórcy współczesnego polskiego sokolnictwa, Sielicki dysponuje unikalną wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie, dzięki czemu w profesjonalny sposób przybliżył temat uczestnikom konferencji.

Konferencja zakończyła się intensywną wymianą myśli i ciekawych dyskusji między uczestnikami. Wydarzenie to, oprócz znakomitej okazji do pogłębienia wiedzy na temat łowiectwa, stanowiło także doskonałą platformę do nawiązywania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i idei pomiędzy specjalistami różnych dziedzin.

Festiwal Kultury Łowieckiej w Ostrowi Mazowieckiej, poza samą konferencją, oferował również inne atrakcje związane z kulturą łowiecką. Bez wątpienia, był to wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników łowiectwa oraz nauki.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Od historii do przyszłości łowiectwa. Konferencja w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

1/105
2/105
3/105
4/105
5/105
6/105
7/105
8/105
9/105
10/105
11/105
12/105

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.