Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z powiatu


Alkoholizm w rodzinie - jak powinna postępować żona alkoholika?

Alkoholik sieje spustoszenie nie tylko w swoim organizmie, ale również w życiu najbliższych mu osób. Statystycznie to mężczyźni częściej sięgają po butelkę, dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak alkoholik traktuje żonę i w jaki sposób powinna ona reagować na jego zachowania. Niestety życie z osobą uzależnioną od procentów naznaczone jest strachem, krzywdą i niewyobrażalnym stresem. Te przykre uczucia i doświadczenia mogą towarzyszyć kobiecie nawet do końca życia.

2023/04/glowne-20230428082809-pexels-photo-3730980-jpeg-jpg_644b927b60375

Wiedząc, jakie jest zachowanie alkoholika wobec żony, jak powinna ona reagować i gdzie szukać pomocy, można rozpocząć powolną walkę o wyjście z nałogu. Wszystkie najważniejsze informacje dostępne są w poniższym tekście - zapraszamy do lektury!

Codzienne życie w toksycznym alkoholowym związku - jak wygląda?

Życie z alkoholikiem pod jednym dachem może przyjmować różne formy, ale zwykle łączy je kilka wspólnych mianowników. Jest to m.in. strach, niepewność, samotność, zagubienie - i niestety można by tak długo wymieniać. Negatywne doświadczenia i emocje zaczynają się kumulować, zabierając radość z życia i wręcz uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Jak alkoholik traktuje żonę? Niestety jest szczególnie narażona na przykre konsekwencje picia partnera. To ona na co dzień doświadcza epizodów agresji, okłamywania i manipulacji. Z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień czuje się coraz bardziej bezradna i przytłoczona zaistniałą sytuacją, powoli zamykając się w sobie. Odczuwa nieustanny strach i obawę o siebie, partnera i całą swoją rodzinę.

Jak zachowuje się żona alkoholika? Jakie emocje nią targają? To bardzo złożona kwestia, uzależniona od indywidualnych uwarunkowań. Można jednak założyć, że w każdej relacji z alkoholem w tle prędzej czy później pojawiają się problemy natury psychicznej, m.in. stany depresyjne. Jednym rozwiązaniem jest przerwanie błędnego koła i skorzystanie z pomocy specjalistów ds. uzależnień.

2023/04/obraz-1-jpg_644b928f28e8f

Na czym polega współuzależnienie?

Za fasadą szczęśliwej, poukładanej rodziny czai się prawdziwy dramat - często maskowany i niewidoczny dla osób z zewnątrz. Wspólne życie z alkoholikiem przypomina często grę pozorów, której głównym celem jest ukrywanie alkoholizmu przed światem. Przyjaciele, znajomi z pracy czy rodzina mogą nie być świadomi, że problem w ogóle istnieje. Ta iluzoryczna sielanka doskonale usypia czujność osób, które na co dzień nie mają kontaktu z alkoholikiem i jego małżonką.

Co więcej, w niektórych przypadkach u żon alkoholików rozwija się tzw. syndrom współuzależnienia. Polega on niejako na "pogodzeniu" się z trudną sytuacją i na zaadaptowaniu się do niej. Osoby współuzależnione reagują i dopasowują się do zmian w zachowaniu partnera. Ich życie zaczyna kręcić się wokół butelek z procentami, mimo że osoby te w ogóle nie sięgają po alkohol lub piją tylko sporadycznie. Można powiedzieć, że współuzależnienie to ciągłe balansowanie na granicy względnej "normalności" i życia przepełnionego strachem i niepokojem.

Mąż alkoholik - co robić? Żyć z alkoholikiem czy odejść?

Epizody przemocy fizycznej i psychicznej związanej z uzależnieniem od alkoholu w końcu odciskają swoje piętno. Partnerki zaczynają zastanawiać się, jak odejść od alkoholika i czy w ogóle powinny to zrobić. Specjaliści podkreślają, że taka terapia wstrząsowa okazuje się zwykle najlepszym rozwiązaniem dla każdej strony. Choć decyzja o wyprowadzce i zabraniu dzieci od ojca nigdy nie jest łatwa, może jednocześnie dać mu do zrozumienia, że zmaga się z poważnym problem, a alkohol to jego największy wróg - wróg, który nie tylko niszczy jego życie, ale również zabiera mu rodzinę.

Celem terapii szokowej jest zachęcenie alkoholika do refleksji, a ostatecznie skierowanie go do specjalistycznego ośrodka terapii uzależnień. Ważne, by chory sam doszedł do wniosku, że jest to dla niego dobre rozwiązanie i wyraził zgodę na podjęcie leczenia. W przeciwnym razie terapia może nie przynieść pożądanych skutków, a po jej zakończeniu alkoholik z dużym prawdopodobieństwem znów sięgnie po butelkę.

2023/04/obraz-2-jpg_644b92a32d8c7

Alkoholizm w rodzinie - jak pomóc mężowi alkoholikowi?

Jak powinna postępować żona alkoholika? Oprócz zastosowania wspomnianej już terapii szokowej, która jest ostateczną formą radzenia sobie z problemem nałogowego picia, warto pamiętać o następujących aspektach:

  • Należy zrozumieć, czym jest problem alkoholowy - nie można go negować ani traktować pobłażliwie.
  • Należy przyjąć do wiadomości, że problem uzależnienia faktycznie istnieje - i dążyć do tego, by partner/mąż również to zrozumiał.
  • W żadnym wypadku nie można się obwiniać i karać za to, że u partnera rozwinęła się choroba alkoholowa.
  • Należy poszukać profesjonalnego wsparcia - najlepiej u specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnienia od alkoholu.


Jak zauważa mgr Waldemar Wantoch-Rekowski z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT, który pomógł w przygotowaniu tego tekstu, życie z alkoholikiem nie jest łatwe. Jak powinna postępować żona alkoholika, by zwiększyć szansę na pokonanie nałogu męża? Kluczowe jest zrozumienie istoty problemu, odpowiednie reagowanie i zgłoszenie się do odpowiednich specjalistów. Fachowa opieka i pomoc dla alkoholików czeka w ośrodku WANT - zachęcamy do kontaktu!

Materiał Partnera

Wasze opinie

magmar   14:39, 28.04.2023

A teraz poproszę o artykuł "Jak ma postępować mąż alkoholiczki".

Facet   16:27, 30.04.2023

Artykuł stronniczy. Kobiety też potrafią pic

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama