W Ostrowi Mazowieckiej odbyły się obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 82. rocznicy aresztowania uczniów Szkoły Handlowej. Mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości zebrali się, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar.
W czwartek 13 kwietnia przy Mauzoleum "Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej" na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczystość upamiętniająca 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 82. rocznicę aresztowania uczniów Szkoły Handlowej. Wydarzenie zgromadziło wiele osób, które zjednoczone w modlitwie i pamięci oddały hołd ofiarom. Uroczystość rozpoczęła się krótkim przemówieniem dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich, Karoliny Kolbuszewskiej oraz burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzego Bauera. Wspomnieli oni o znaczeniu tego dnia dla całego kraju, przypominając o zbrodniach, jakie zostały popełnione w tamtym czasie.
- Trzeba powiedzieć, że mimo wielu dziesiątek lat odrabiamy lekcję, która jest pewnego rodzaju naszym obowiązkiem. Czymś, co nie zostało odrobione wcześniej. Najogólniej mówiąc, zbiorowej pamięci Ostrowi Mazowieckiej i okolic, to wydarzenie z młodzieżą Szkoły Handlowej, z ich niewspółmierną ofiarą wobec zaangażowania patriotycznego, jest za mało znane, a nawet można powiedzieć, że za mało celebrowane. I nie chodzi o to, żebyśmy, cytując klasyka, rozdrapywali rany. Tutaj chodzi o taką najprostszą pamięć, która jest obowiązkiem. [...] Musimy sobie odpowiadać, jako społeczność lokalna na pytanie, czy chcemy pamiętać, czy nie chcemy, a jeśli chcemy to jakie formy do tej pamięci wybieramy - mówił burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer.
Po przemówieniu nastąpiła modlitwa, którą poprowadził ksiądz prałat dr Jan Okuła. Wszyscy uczestnicy uroczystości pomodlili się za ofiary oddając tym hołd zmarłym. Kolejnym punktem wydarzenia było złożenie meldunku dowódcy garnizonu płk. Leszkowi Iwańcowi oraz odśpiewanie Hymnu Narodowego. Następnie uroczyście odsłonięto i poświęcono tabliczki z imionami osób, które zostały zamordowane przez hitlerowców.
Tuż po poświęceniu tabliczek przez księdza prałata dr Jana Okułę odczytano apel pamięci oraz wykonano salwę honorową. Na koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pod mauzoleum. To ważne wydarzenie przypomina nam o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, które do dzisiaj pozostają w pamięci całego narodu. Wspólna modlitwa i oddanie hołdu to ważne gesty, które przypominają nam o zbrodniach, jakie zostały popełnione.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.