Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Budowa domu od A do Z - jak przebiegają poszczególne etapy?

Budowa domu to proces, który może wydawać się ciężki do przejścia. Jednak zwrócenie uwagi na kilka najważniejszych elementów znacznie ułatwi i przyspieszy budowę. W tym artykule przybliżymy etapy budowy domu, a także podamy niezbędne wskazówki i informacje, które z pewnością wpłyną na pozytywny przebieg prac.

2023/03/20230303105914-download-1-jpg_6409881c0fbfd

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Budowa domu rozpoczyna się tak naprawdę już na etapie wyboru działki. Jej kształt, a także jakość ziemi w miejscu budowy może odegrać kluczową rolę. Nietypowa powierzchnia działki, która jest np. zwężana, może utrudnić umiejscowienie budynku. Problematyczne będzie to także z perspektywy ustawienia budynku względem słońca.

Najważniejszym jednak elementem wydaje się Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Pokaże on planowane inwestycje dookoła wybranej działki. Oprócz tego istotne jest sprawdzenie statusu prawnego, który można zweryfikować w dostępnych księgach wieczystych.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia budowy domu?

Jeżeli wszelkie powyższe elementy zostały sprawdzone, pozostaje wybór projektu domu. Wyróżnia się dwie opcje, wybór gotowego już projektu bądź zlecenie go indywidualnie architektowi. Oba wybory różnią się ceną, ale i możliwościami zmiany. Gotowe projekty można modyfikować pod swoje potrzebny, jednak ilość zmian jest ograniczona, tylko niektóre z elementów mogą zostać zastąpione. Natomiast zlecony projekt w pełni sprosta oczekiwaniom. Jest on tworzony od podstaw  zgodnie z zaleceniami i wskazówkami. Jest jednak znacznie droższy.

Na projekt budowlany składa się także projekt zagospodarowania działki, który jest niezwykle istotny. To dokument, na którego podstawie udziela się pozwolenia na budowę. Projekt tworzony jest przez architekta, który dokładnie określa położenie budynku na działce, ale także informacje na temat przyłączy, czy parametrów.

Zgłaszając budowę w urzędzie miasta, trzeba załączyć dokumentacje: 4 egzemplarze projektu budowlanego wraz z zagospodarowaniem działki, oświadczenie działki, które dowodzi, że jest przeznaczona na cele budowlane. To podstawowa dokumentacja, która może się rozrastać.

Budowa domu jednorodzinnego krok po kroku

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy, niezbędny okaże się kierownik budowy oraz ekipa. Jeżeli taka osoba zarządza budową, konieczny będzie dziennik budowy. W tym dokumencie zawiera się informacje o wszelkich pracach prowadzonych na terenie działki, na której trwają prace. Bez kierownika budowy rozpoczęcie budowy domu nie będzie możliwe.

Jeżeli każdy element został już odhaczony, a pozwolenie na budowę zostało wydane. Pora przejść do samej budowy domu, która będzie odbywała się w paru etapach.

  • Ogrodzenie działki i wyrównanie terenu - pierwszy etap budowy domu to uporządkowanie placu budowy. Czasami konieczne jest wyrównanie działki za pomocą ciężkiego sprzętu. Budowy domu nie powinno się także rozpoczynać bez ogrodzenia, chociażby zwykłą siatką;
  • Wytyczenie fundamentów i ich budowa - w wytyczeniu położenia domu powinien pomóc geodeta, który zrobi to zgodnie z planami. Budowa fundamentów rozpoczyna się od ich wykopania i budowy. Na tym etapie są wykonywane także prace odnośnie do instalacji wodno-kanalizacyjnej;
  • Budowa ścian zewnętrznych i stropu - to zaawansowane prace budowlane, które doprowadzą do stanu surowego otwartego budynku. Prace obejmują także m.in.: zbrojenie budynku, izolację, wylewkę posadzki;
  • Wykonanie pokrycia dachu i budowa komina - budowa dachu rozpoczyna się od stworzenia drewnianej konstrukcji, następnie kolejnym z etapów budowy domu jest jego pokrycie i orynnowanie;
  • Montaż okien - dom zyskuje stan surowy zamknięty. To moment, w którym przechodzi się do prac wewnątrz budynku;
  • Instalacja - dom jest podłączany do instalacji elektrycznej, a także wodno-kanalizacyjnej;
    Wykończenie wewnątrz - powstają m.in.: suche tynki, izolacja ścian, a także wszelkie prace wykończeniowe.

Budowa domu od A do Z to wiele etapów, często czasochłonnych. Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego trwa między 3 a 6 miesięcy prac. Zakończenie budowy będzie zależało od wielkości domu, ekipy, ale także środków finansowych. W budowie domu pomaga kierownik, który koordynuje całość prac. Jego odpowiedni wybór może zależeć od tego, jak sprawnie przebiegnie budowa domu.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.