Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Puszki elektryczne - rodzaje i zastosowanie

W trakcie budowy lub remontu domu zachodzi konieczność wstawienia lub wymiany puszek elektroinstalacyjnych, popularnie nazywanych elektrycznymi. Do czego służą takie elementy i jakie rodzaje puszek dostępne są w sprzedaży? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w materiale poniżej!

2022/12/20221206124421-gfbd68228029fbb49e206285ecd47f1c7ebec78bde51b4960cf752fa513d2d93a847411a1705018e8f20a5b123d96fbc2ca364e1fb08f1b1347b40c35213c0d90-640-jpg-jpg_638f33d1bad3b

Do czego służy puszka elektroinstalacyjna?

Puszka elektryczna jest elementem elektroinstalacyjnym niezbędnym w praktycznie każdej instalacji elektrycznej. Akcesoria tego rodzaju montowane są tak w budynkach domowych, jak i w obiektach o charakterze przemysłowym. 

Puszki elektryczne (lub elektroinstalacyjne) pełnią kilka funkcji, w tym:

  • służą do łączenia lub rozdzielania przewodów elektrycznych lub montażu osprzętu, takiego jak
  • gniazdka elektryczne i telefoniczne,
  • stanowią osłonę do ukrycia okablowania w pomieszczeniu,
  • chronią instalację elektryczną przed wpływem szkodliwych czynników, takich jak kurz czy woda,
  • chronią przewody przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi,
  • są barierą chroniącą użytkownika przed przypadkowym porażeniem prądem.

Wyposażenie tego rodzaju produkowane jest z mocnego tworzywa sztucznego. Puszki elektryczne można podzielić głównie ze względu na miejsce czy też sposób montażu, jak i klasę szczelności IP. W sprzedaży oferowane są także różne kształty puszek. Popularne są warianty okrągłe i kwadratowe. W przypadku dużych instalacji można ponadto wybrać puszkę o konstrukcji podwójnej lub potrójnej. Standardowo stosowane są warianty pojedyncze.

Rodzaje puszek elektrycznych - montaż podtynkowy

Najprostszy podział puszek elektrycznych wynika ze sposobu ich montażu oraz miejsca ich zakładania. W ten sposób można wymienić puszki elektryczne podtynkowe i puszki elektryczne natynkowe.

W przypadku podtynkowej puszki elektroinstalacyjnej należy mówić o akcesoriach przeznaczonych do założenia bezpośrednio w ścianie lub podłodze budynku (tak, że po zakończeniu prac będą znajdowały się pod tynkiem lub innym wykończeniem budowlanym). W tej grupie wyrobów znajdziesz modele służące do montażu tak rozgałęzień, jak i gniazdek i podobnego osprzętu elektrycznego. W zależności od tego, jaki rodzaj przewodów zostanie umieszczony w takiej puszce, można zastosować warianty o różnych głębokościach - inaczej mówiąc, im będą głębsze, tym większą pojemność na osprzęt zapewnią. Najgłębsze modele mają 80 milimetrów, natomiast modele płytkie połowę mniej. Uśrednione modele, traktowane również jako głębokie, mają 60 milimetrów.

Jak łatwo się domyślić, puszki podtynkowe całkowicie ukrywają przewody w ścianie. To cecha pożądana przede wszystkim w obiektach mieszkalnych czy biurowych, gdzie duże znaczenie mają względy estetyczne wykończonych pomieszczeń. W ich przypadku jednak ewentualny dostęp do okablowania jest w przyszłości utrudniony.

Natynkowe puszki elektryczne

W odróżnieniu od modeli podtynkowych, natynkowe puszki elektroinstalacyjne przeznaczone są do montażu na ścianie, przy czym mogą być montowane tak w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Pełnią oczywiście bardzo podobną rolę, to jest służą do zabezpieczenia różnych elementów instalacji elektrycznej. 

Ponieważ ani w pomieszczeniach, ani na zewnątrz budynku przewody nie powinny pozostawać w bezpośrednim dostępie, w puszkach natynkowych stosowane są specjalne pokrywy, który chronią zawartość. Oczywiście, w razie takiej potrzeby można je bez problemu zdemontować i wykonać niezbędne naprawy czy prace modernizacyjne. Także w przypadku natynkowych puszek elektrycznych należy wspomnieć o klasach szczelności IP.

Klasy te odnoszą się do odporności wyposażenia na działanie czynników takich, jak ciecze, ale też ciała stałe (na przykład pyły, piasek i podobne). W przypadku puszek montowanych na zewnątrz lub też wewnątrz, ale w pomieszczeniach narażonych na wysokim poziom zawilgocenia, konieczne jest zastosowanie hermetycznego modelu o odpowiednio wybranej klasie szczelności - im wyższy, tym lepszą ochronę zapewni. Należy przyjąć, że właściwości hermetyczne będzie miała puszka natynkowa o klasie przynajmniej IP55 (lub wyżej).

Profesjonalne puszki (i nie tylko) oferuje ci sklep elektryczny - Dla Elektryków.

Materiał Partnera

Wasze opinie

Tomek   10:13, 17.07.2023

Dziękuję za ten artykuł. Dowiedziałem się z niego wielu przydatnych rzeczy na temat puszek elektrycznych. Szczególnie zainteresowały mnie informacje o rodzajach puszek elektrycznych, sposobach ich montażu oraz zasadach bezpieczeństwa. Będę na pewno zwracał uwagę na te kwestie w przyszłości. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze lub montażu puszek elektrycznych, polecam elektryka https://maxi-service.pl/elektryk/rzeszow/. Jest to profesjonalista z wieloletnim doświadczeniem, który wykona usługę szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.