Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Jak zabezpieczyć oszczędności, gdy rośnie inflacja?

Wciąż rosnąca inflacja i zmniejszająca się siła nabywcza pieniądza sprawia, że wartość naszych oszczędności dosłownie topnieje. Jak uchronić nadwyżkę gotówki, aby kryzys gospodarczy nie miał na nią negatywnego wpływu? Gdzie uciec przed inflacją? Najlepiej pomnażać pieniądze, inwestując w bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Poznaj je już teraz.

2022/10/20221018072159-pexels-photo-4386471-jpeg-1-kopia-jpg_634e468b69f91

Co zrobić z pieniędzmi na koncie?

Polacy masowo wypłacają pieniądze z kont bankowych i wolą trzymać swoje oszczędności w domu, w formie gotówki. Czy to dobre rozwiązanie? Eksperci rynku finansowego uznają, że nie do końca. Okazuje się, że funkcjonowanie instytucji bankowych jest w pełni bezpieczne i nie ma na nie wpływu ani kryzys gospodarczy w naszym kraju, ani sytuacja zbrojna w Ukrainie. Pieniądze w formie papierowej nigdy nie są bezpieczne, ponieważ mogą ulec zniszczeniu, zagubieniu lub kradzieży. Co więcej, oszczędności nie mogą być jedynie schowane do “skarpety”, ponieważ tracą swoją wartość. Szczególnie w obecnych, tak trudnych czasach należy je inwestować, aby mogły być pomnażane.

Jedno jest pewne, jeśli lokujesz pieniądze na koncie bankowym, nie ma konieczności, żebyś rezygnował ze współpracy z instytucją bankową. Bankowość mobilna działa bez zakłóceń, działalność banków nie jest zagrożona bankructwem, a gotówki nie brakuje w bankomatach, jeśli w razie takiej potrzeby chcesz je wypłacić.

Lokata - bezpieczny instrument inwestycyjny

Jak zabezpieczyć oszczędności, gdy inflacja rośnie? Oczywiście, korzystając z bezpiecznych instrumentów inwestycyjnych, takich jak konto oszczędnościowe albo lokata terminowa. Właśnie te narzędzia cieszą się zresztą największą popularnością. Okazuje się, że Polacy wolą zarobić mniej, ale za to pewnie. Inwestują z reguły nie więcej niż 10 tysięcy złotych, a środki zostają zamrożone nie dłużej niż na rok.

Zastanawiasz się, ile można mieć lokat w jednym banku? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy bank realizuje własną politykę współpracy z klientami. Niektóre instytucje dają w tym zakresie zupełną dowolność, inne stawiają ograniczenia, oferując możliwość założenia tylko jednej lokaty danego typu. Pamiętaj jednak, że najlepszą opcją jest lokowanie swoich oszczędności w różne instrumenty inwestycyjne. Charakteryzują się one nie tylko innymi warunkami, ale w ten sposób zmniejsza się także ryzyko utraty zarobku, za to zwiększa szansę na jeszcze większy zysk. Poznaj cechy charakterystyczne wszystkich lokat i wybierz tę najlepszą, dopasowaną wedle Twoich indywidualnych potrzeb.

Czy można wypłacić pieniądze z lokaty?

Jest to najczęściej zadawane przez inwestorów pytanie. Okazuje się, że również nie ma na nie jednej odpowiedzi, a wszystko zależy od indywidualnych ofert instytucji bankowych. Niektóre banki umożliwiają wypłatę całości bądź części ulokowanych pieniędzy i to bez utraty wypracowanych odsetek, inne za wypłatę pieniędzy przed czasem pobierają prowizję albo zabierają część zarobku. Nie ma wątpliwości, że jest to kryterium, które każdy inwestujący powinien brać pod uwagę. Jeśli lokujesz na lokacie wszystkie swoje “zaskórniaki”, nigdy nie masz pewności, że pieniądze już niedługo nie będą Ci potrzebne. W przypadku tzw. czarnej godziny czy niespodziewanych wydatków wyjęcie ich z lokaty nie powinno stanowić większego problemu. Warto zabezpieczyć się również na wypadek możliwej utraty prognozowanego zarobku.

Czy można stracić pieniądze na lokacie?

Lokata jest w pełni bezpiecznym instrumentem inwestycyjnym, który daje gwarancję zachowania włożonego kapitału w całości. Oczywiście, można stracić część, a nawet całość wypracowanego zysku, natomiast wartość oszczędności nie ulega zmianie bez względu na decyzje inwestora, na przykład o wcześniejszym zerwaniu umowy.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.