Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Wybieramy oczyszczacz powietrza do domowego gabinetu

Pracujesz zdalnie i chcesz zadbać o jakość powietrza w swoim domowym biurze? To bardzo dobra decyzja. Odpowiednio dobrany oczyszczacz zapewni ochronę przed smogiem, ale nie tylko. Podpowiadamy, jak wybrać idealne urządzenie do gabinetu.

2022/07/cbb5c9bd150f570aa2adeb6792e0f592-kopia-jpg_62dfe29238e87

Najważniejsze technologie w oczyszczaczu do gabinetu

Warto rozpocząć od wskazania najważniejszych technologii oczyszczania, ponieważ to od nich zależy, jakie zanieczyszczenia usuwa urządzenie.

Filtry HEPA i węglowy jako podstawa dobrego oczyszczacza 

Obecnie producenci często wykorzystują w swoich oczyszczaczach filtry HEPA i filtry węglowe. Wynika to z tego, iż wzajemnie uzupełniają one swoje działanie.

Filtr HEPA usuwa:

  • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, czyli podstawowe składniki smogu,
  • alergeny roztoczy, roślin (pyłki), zwierząt i pleśni,
  • kurz,
  • bakterie i wirusy.

Filtr węglowy natomiast doskonale radzi sobie z:

  • lotnymi związkami organicznymi, w tym formaldehydem,
  • brzydkimi zapachami,
  • innymi szkodliwymi gazami.

Jonizacja jako przydatny dodatek

W gabinecie idealnie sprawdzi się oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Jonizacja pomaga w oczyszczaniu powietrza, a jednocześnie przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi. Pracujący sprzęt elektryczny powoduje nadmiar tych pierwszych, co może negatywnie wpływać na twoje samopoczucie.

CADR i jego rola w wyborze oczyszczacza

Po wyselekcjonowaniu oczyszczaczy powietrza z odpowiednimi technologiami  określ zapotrzebowanie na wydajność, czyli CADR. Pomnożenie metrażu gabinetu przez osiem pozwala poznać minimalny potrzebny CADR. 

Jednak dla zapewnienia sobie komfortu akustycznego wybierz urządzenie, którego wydajność jest o 50% wyższa od uzyskanego wyniku. Pozwoli to utrzymać dobrą jakość powietrza bez potrzeby częstego korzystania z wyższych, czyli głośniejszych prędkości. Pomieszczenie ma 20 m²? CADR w okolicach 240 m³/h będzie idealny. 

Ciche oczyszczanie dla komfortu pracy

Zbyt głośny oczyszczacz powietrza będzie utrudniać pracę, szczególnie jeśli jesteś wrażliwy na hałasy. W przypadku takiego pomieszczenia jak domowe biuro najlepiej wybrać urządzenie, które w niskiej prędkości ma głośność poniżej 30 dB. Dobra wiadomość jest taka, że warunek ten spełnia wiele oczyszczaczy powietrza.

Funkcje przydatne bardziej i mniej
Przed podjęciem ostatecznej decyzji przekonaj się, których funkcji potrzebujesz.

  • Tryb automatyczny

Tryb automatyczny to najważniejsza funkcja w oczyszczaczu powietrza. Wbrew pozorom  nie wpływa on wyłącznie na komfort użytkowania,  ale i na skuteczność ochrony przed smogiem. Urządzenie wyposażone w odpowiedni czujnik w przypadku pogorszenia jakości powietrza samo  przyśpiesza filtrację,  w celu szybkiego wyeliminowania zagrożenia. Krótko mówiąc, dobry tryb auto skraca czas z kontaktu ze smogiem.

  • Nawilżanie powietrza

Oczyszczacze z funkcją nawilżania pozwalają rozwiązać jednocześnie dwa problemy związane z jakością powietrza. Niestety wybór urządzeń tego typu jest mały, a dostępne na rynku propozycje mają swoje wady. Najczęściej jest to kiepski czujnik zanieczyszczeń i słaby tryb automatyczny. Jednak w przypadku bardzo małego gabinetu wybór takiego sprzętu może być koniecznością. Jeśli interesują cię takie oczyszczacze powietrza – wybierzoczyszczacz ułatwia ich wyszukanie poprzez oznaczenie urządzeń 2w1 ikonką z kroplą wody.

  • Sterowanie wi-fi

Oczyszczacze powietrza wyposażone w moduł wifi i cieszą się dużą popularnością. Zapewniają dużą wygodę i to nie tylko dlatego, że można nimi sterować z dowolnego miejsca. W aplikacjach przeznaczonych do sterowania oczyszczaczami często dostępne są ciekawe funkcje np. tworzenie harmonogramu pracy. 

  • Timer

Timer pozwala zaplanować moment przerwania albo zarówno przerwania, jak i rozpoczęcia pracy. Ta druga opcja dostępna jest rzadziej niż pierwsza, chociaż w praktyce bardziej przydaje się możliwość zaprogramowania automatycznego włączenia oczyszczacza. W przypadku urządzenia z wi-fi timer jest zbędny, gdyż aplikacja daje szersze możliwości w zakresie kontroli czasu pracy.

  • Wskaźnik zużycia filtra

Wskaźnik zużycia filtra to przydatna opcja,  ale nie można do końca na nim polegać. Oczyszczacz zwykle uwzględnia tylko czas pracy, podczas gdy na tempo zużywania filtrów duży wpływ ma stopień zanieczyszczenia powietrza. 

  • Wskaźnik czystości powietrza

Wskaźnik ten pozwala monitorować stan powietrza i kontrolować efektywność pracy urządzenia. Niektóre oczyszczacze mają numeryczne wskaźniki stężenia pyłu PM2,5, a inne informują o stanie powietrza poprzez wskaźnik kolorystyczny. Znacznie lepszy jest ten pierwszy, ponieważ dostarcza dokładniejszych informacji.

Materiał partnera

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.