Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Dieta w chorobach serca - Jakie produkty włączyć, a jakie wykluczyć ze swojego jadłospisu?

Dieta jest jednym z istotnych czynników wpływających na stan zdrowia serca i całego układu krążenia. Spożywanie wysokokalorycznej, przetworzonej żywności bogatej w tłuszcze odzwierzęce znacznie utrudnia przeprowadzenie skutecznego leczenie kardiologiczne. Dlatego tak ważne jest, aby właściwe odżywianie stanowiło element terapii. Co zatem należy wiedzieć o diecie w chorobach serca?

2022/07/choroby-serca-kopia-jpg_62d52533b2133

Dlaczego dieta ma wpływ na zdrowie układu krążenia?

Choroby układy krążenia dotykają przede wszystkim osób zmagających się z otyłością. Kiedy ilość spożywanych kalorii znacznie przekracza zapotrzebowanie, wówczas zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, która powoduje stłuszczenie narządów wewnętrznych, w tym serca, co może prowadzić do jego niewydolności. Poza tym dieta bogata w cholesterol znacznie zwiększa ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych. Powodują one zwężenie światła naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może skutkować zawałem. Właściwe żywienie stanowi nie tylko profilaktykę chorób układu krążenia, ale jest także wskazane w trakcie leczenia. Co zatem jeść, aby zadbać o zdrowie serca?

Ogranicz produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i zamień je na zdrowe tłuszcze

Spożywanie dużej ilości tłustego mięsa, zwłaszcza czerwonego jest niewskazane. Najlepiej jest ograniczyć produkty mięsne do minimum, a jeśli już pojawiają się w jadłospisie, powinny być jak najchudsze. Tutaj dobrą opcją jest drób, zwłaszcza mięso z kurczaka czy indyka. Podobnie jest w przypadku nabiału. Chude sery twarogowe, maślanka czy jogurt naturalny będą doskonałym źródłem białka oraz wapnia, natomiast tłuste sery długodojrzewające, sery feta czy mascarpone i inne tego typu produkty najlepiej ograniczyć do minimum. Zaleca się natomiast spożywanie tłustych ryb morskich, które zawierają duże ilości prozdrowotnych kwasów omega-3.

Potrawy warto przede wszystkim gotować, dusić lub piec bez dodatku tłuszczu. Sporadycznie można smażyć dania na oliwie z oliwek czy popularnym oleju rzepakowym. Smalec, olej kokosowy lub palmowy nie będą w tym przypadku dobrym wyborem, ze względu na dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które sprzyjają rozwojowi miażdżycy.

Włącz do diety produkty bogate w błonnik i przeciwutleniacze

Podstawowym elementem zdrowej diety są owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w potas, takie jak pomidory, awokado, banany, brukselki czy ziemniaki. Oprócz tego zaleca się także produkty pozwalające obniżyć poziom homocysteiny, która przyczynia się po powstawania chorób układu krążenia, są to m.in. szparagi oraz papryka. Pozytywny wpływ na cały organizm będą miały także rośliny bogate w przeciwutleniacze, takie jak winogrona, marchew, szpinak, jarmuż czy brokuły. Jako zamiennik odzwierzęcych źródeł białka dobrze jest wprowadzić do diety także rośliny strączkowe. Białe pieczywo najlepiej zastąpić pełnoziarnistym, które zawiera dużo błonnika oraz mikroelementów.

Kontroluj ilość spożywanej soli

Nadmierna ilość soli w diecie również może przyczyniać się do powstawania chorób układu sercowo-naczyniowego, powodować nadciśnienie, a w efekcie zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca. Dlatego kontrolowanie ilości spożywanej soli jest kluczowe dla zdrowia. Dorosła osoba powinna w ciągu dnia przyjmować nie więcej niż 5 gramów soli, czyli ok. 1 łyżeczkę.

Artykuł powstał we współpracy z kardiolog-kielce.pl

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.