Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Zdrowie


Szpitale tymczasowe na Mazowszu przygotowują się do piątej fali zakażeń koronawirusa

Obecnie w województwie mazowieckim funkcjonuje osiem szpitali tymczasowych, które są ważnym elementem zabezpieczenia medycznego na potrzeby leczenia pacjentów z Covid-19.

2021/04/covid-fot-freepik-jpg_60658c923c941 Zdjęcie ilustracyjne

Placówki są zobowiązane do zapewnienie odpowiedniej kadry, jednak Wojewoda Mazowiecki prowadzi czynności mające na celu wspieranie rekrutacji do szpitali tymczasowych poprzez socjalną podstronę urzędu: https://szpitaltymczasowy.waw.pl. Na stronie znajduje się specjalny formularz, który umożliwia szybkie przesłanie zgłoszenia. Następnie Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przekaże do odpowiedniego szpital tymczasowego. 

Sytuacja epidemiologiczna na Mazowszu jest monitorowana na bieżąco przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, który wydaje również decyzje dotyczące bazy łóżkowej dla pacjentów zakażonych koronawirusem, odpowiednio do liczby zachorowań oraz hospitalizacji. 

Założenia strategii zabezpieczenia medycznego dla pacjentów zakażonych są regularnie omawiana na regularnych spotkaniach z przedstawicielami samorządów, dyrektorami szpitali oraz NFZ.

W chwili obecnej, od kilku tygodni odnotowywane są spadki liczby osób hospitalizowanych z powodu choroby Cobvid-19 w szpitalach na Mazowszu. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia został przygotowany plan powiększenia bazy łóżkowej, w związku ze spodziewaną piątą falą zachorowań. 

Strategia zakłada, że szpitale tymczasowe pełnią istotną rolę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. Zgodnie z założeniami, do placówek tymczasowych jako pierwsi powinni trafiać pacjenci, którzy nie są obciążeni innymi schorzeniami niż koronawirus. Obecnie żaden szpital tymczasowy nie ma pełnego obłożenia chorymi. Moduły placówek tymczasowych są uruchamiane w zależności od sytuacji epidemiologicznej. 

Należy też podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali, ale mają je odciążać tak, aby w regularnych placówkach wyznaczać jak najmniej łóżek "covidowych".

W ostatnim czasie odbyła się wideokonferencja Wojewody Mazowieckiego z dyrektorami szpitali tymczasowych, a także wszystkich szpitali w województwie mazowieckim. Omówiono bieżącą sytuację oraz przygotowano się na spodziewaną kolejna falę zachorowań. Wojewoda poprosił kierujących placówkami tymczasowymi, żeby byli gotowi do wykorzystania ich bazy w pełnym potencjale. 

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowanych jest obecnie 946 łóżek dla pacjentów z Covid-19 - stan na 11 stycznia br. na godz. 09:00, w tym 122 miejsca respiratorowe, z czego:

W Warszawie:

  • Szpital tymczasowy w obiekcie Szpitala Południowego - obecnie przygotowanych ma 300 łóżek, w tym 50 respiratorowych, z czego zajętych jest 175 łóżek.

  • Szpital modułowy WIM - obecnie przygotowanych ma 60 łóżek, w tym 12 respiratorowych, z czego zajęte są 52 łóżka,

  • Szpital tymczasowy WIM przy Okęciu - obecnie przygotowane ma 84 łóżka, w tym 10 respiratorowych, z czego zajęte są 44 łóżka,

  • Szpital tymczasowy MSWiA na Stadionie Narodowym - obecnie przygotowane ma 150 łóżek, w tym 10 respiratorowych, z czego zajęte są 94 łóżka,

W Radomiu:

  • Szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 20 miejsc respiratorowych dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest 57 łóżek

W Siedlcach:

  • Szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 100 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 38 łóżek,

W Ostrołęce:

  • Szpital tymczasowy - obecnie przygotowanych ma 88 łóżek dla pacjentów z Covid-19, z czego zajętych jest 41 łóżek.

W Płocku:

  • Szpital tymczasowy - obecnie przygotowane ma 64 łóżka, w tym osiem miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 53 łóżka.

Wydane zostały decyzje w związku z zaobserwowaną w ostatnich tygodniach spadającą liczbę hospitalizacji. Decyzje dotyczą zmniejszenia baz łóżkowych w szpitalach miejskich, tak aby wolne miejsca służyły pacjentom z innymi schorzeniami. 

Obecnie przygotowane są 3 593 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym 374 miejsca respiratorowe, z czego zajęte są 1 972 łóżka, w tym 226 miejsc respiratorowych. 

Jednocześnie Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest w gotowości do wydania decyzji zwiększających liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Należy pamiętać, że decyzje muszą być wydawane z uwzględnieniem również pacjentów z innymi schorzeniami - tak, aby zapewnić ciągłość opieki zdrowotnej.

Jednocześnie informujemy, że w związku z przewidywanym nadejściem tzw. piątej fali i prognozami, liczba łóżek dla pacjentów z Covid-19 zapotrzebowanie może zwiększyć się do ok. 6 tys. Baza łóżkowa na poziomie ok 6 tys. była przygotowana wiosną 2021 r. - kiedy odnotowano największy dotychczas poziom zajętości łóżek z powodu Covid-19. Tak więc Mazowiecki Urząd Wojewódzki jest przygotowany, aby wydawać decyzje na taką skalę.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.