Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Firmy i instytucje | ZUS


Od 1 kwietnia przyszłego roku można będzie wnioskować o "żłobkowe"

Od 1 kwietnia 2022 roku będzie możliwość składania wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących dofinansowania na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Kwota wyniesie nawet do 400 złotych miesięcznie.

2020/08/zus-2-jpg_5f2a9879f16d8 Zdjęcie ilustracyjne

- Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Pomoc finansowa dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Mogą z niego skorzystać rodzice również na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

Przyznane środki dotyczą opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmują one natomiast opłat za wyżywienie. Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia przyszłego roku, a dofinansowanie będzie przysługiwać jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, jeżeli w styczniu oraz kolejnych miesiącach dziecko uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

Od Nowego Roku na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie jakim jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Wnioski o RKO do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, a pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe.

Dofinansowanie wyniesie do 12 tys. złotych na dziecko. Wypłacane będzie w miesięcznych częściach, po 500 złotych przez dwa lata lub po 1000 złotych miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Pomoc będzie niezależnie od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Prawo do świadczenia będą mieć również ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci, wtedy świadczenie będzie przysługiwało na drugie lub kolejne dziecko proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 miesiąca życia tego dziecka.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym przewiduje, że wysokość pobieranego kapitału może zostać zmieniona - podwyższona z 500 złotych do 1000 złotych miesięcznie albo obniżona z 1000
złotych do 500 złotych miesięcznie na wniosek rodzica. Taką dyspozycję można będzie złożyć tylko raz
w okresie otrzymywania kapitału.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzy wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w ciągu dwóch miesięcy od złożenia razem z dokumentami. Wypłata świadczenia nastąpi nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Informację o przyznaniu kapitału rodzic otrzyma na skrzynkę odbiorczą na swoim profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Jeśli kapitał nie będzie przysługiwać, to ZUS wyda decyzję odmowną. Rodzic otrzyma ją elektronicznie na PUE ZUS. Dodatkowo dostanie powiadomienie e-mailem i SMS-em. Od decyzji ZUS przysługuje odwołanie do prezesa ZUS, a następnie skarga do sądu administracyjnego.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.