Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Czy drewniane zabawki edukacyjne są bezpieczne?

Jak każdy rodzic chcesz dać swojemu dziecku wszystko, co najlepsze.

2021/12/shutterstock-1932123296-kopia-jpg_61bae937b246d

Twoja troska znajduje wyraz w staranności, z jaką dobierasz produkty spożywcze do przyrządzania domowych posiłków, wybierasz ubrania szyte wyłącznie z naturalnych tkanin i kompletujesz zabawki. Intuicyjnie sięgasz po drewniane zabawki edukacyjne, które przekonują Cię precyzją i estetyką wykonania. Ale czy drewniane zabawki to rzeczywiście słuszny wybór? 

Drewniane zabawki w domu i przedszkolu

Moda na drewniane zabawki edukacyjne trwa już od pewnego czasu i skutecznie dzieli rodziców na "odpowiedzialnych" i "nieodpowiedzialnych". Podczas gdy gros z nas powitało powrót zabawek drewnianych z ogromnym entuzjazmem - zdecydowana większość tego typu zabawek i pomocy edukacyjnych jest obecnie wzorowana na założeniach systemu pedagogicznego Marii Montessori, co przekłada się na ich wysoką jakość i estetykę oraz walory edukacyjne - część rodziców do dziś uważa, że zabawki drewniane są niebezpieczne i nie ma dla nich miejsca w domu, a tym bardziej w placówkach takich jak żłobki czy przedszkola. Podstawowym zarzutem stawianym drewnianym zabawkom jest ich ciężar i obecność ostrych kantów, którymi dzieci mogą sobie wzajemnie zrobić krzywdę. Na drugim planie niezmiennie królują obawy dotyczące łuszczącej się farby, drzazg, a w obliczu pandemii także trudności z prawidłową dezynfekcją tego typu zabawek. Czy powyższe obawy są uzasadnione?

Dlaczego warto sięgać po zabawki drewniane?

Głównym problemem obecnie jest przebodźcowanie. Grające, świecące i gadające zabawki nieustannie narażają dzieci na bodźce. Kiedy w otoczeniu malucha takich zabawek jest za dużo, dziecko jest pobudzone, niespokojne, ma trudności z wyciszeniem się i skupieniem uwagi. Zabawki drewniane to na ogół alternatywa dla zabawek interaktywnych. Ich relatywnie prosta konstrukcja sprzyja zabawie pobudzającej wyobraźnię dziecka. Jednocześnie wykonanie zabawki z naturalnego surowca sprawia, że jest ona przyjemna w dotyku i dziecko chętnie po nią sięga.

A co z kwestiami bezpieczeństwa?

Przyglądając się uważnie ofercie drewnianych zabawek edukacyjnych nie sposób dostrzec wśród nich zabawek, które stanowiłyby dla dzieci większe zagrożenie niż ich plastikowe odpowiedniki. Atestowane zabawki produkowane są z precyzyjnie wyselekcjonowanych surowców i wykańczane przy użyciu bezpiecznych dla dzieci farb. Farby te nie łuszczą się, w związku z czym ryzyko dostania się cząstek farby do organizmu dziecka jest znikome. Co ważne, w sprzedaży dostępnych jest gros zabawek drewnianych, których wykończenie umożliwia skuteczną dezynfekcję. Mogą zatem być z powodzeniem wykorzystywane w żłobkach i przedszkolach.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.