Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Choinka, opłatek, sianko pod obrusem. Jakie znaczenia mają tradycje i symbole bożonarodzeniowe?

Boże Narodzenie wypełnione jest tradycjami i symbolami - tymi powszechnie znanymi, a także tymi mniejszymi, domowymi. Z okazji trwających Świąt warto przypomnieć o tych najpopularniejszych oraz przyjrzeć się ich historii.

choinka_22_12_16

Choinka - jest symbolem chrześcijańskim który ma przypominać Adama i Ewę oraz upadek i odkupienie rodzaju ludzkiego. Samo składanie prezentów pod choinką symbolizować ma chęć dzielenia się dobrem materialnym z bliskimi.

Opłatek - akt przełamania się opłatka symbolizować ma wzajemne poświecenie się jednych dla drugich i chęć bycia z najbliższymi.

Sianko pod obrusem - jak mówi tradycja, siano symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie. Przypominać ma to o wartościach rodzinnych, nawet w najtrudniejszych momentach życia. 

Świeca wigilijna - światło świecy ma być znakiem zaproszenia do rodziny Marii i Józefa, wszystko po to, aby Jezus mógł się narodzić w każdym z domów.



Dodatkowe nakrycie - jest to symbolicznie miejsce przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Jest to też symbol pamięci o naszych nieobecnych lub zmarłych bliskich.

Potrawy - w zależności od regionu zestaw wigilijnych potraw może być bardzo różny, zwyczajowo jednak, na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Spróbowanie każdej z nich zapewnić ma szczęście przez cały rok. 

Szopka - daje ona szansę każdemu z nas na zobaczenie miejsca narodzin Jezusa. Zwyczaj ustawiania z figurek sceny Bożego Narodzenia zwanej "szopką", lub samego żłobka z sianem i leżącą w nim figurką Jezusa sięga XIII wieku. 

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama