Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Zdrowie


Dyspozytornia karetek w Ostrołęce do likiwdacji? Marszałek przeciwny

Od 1 stycznia 2021 roku Mazowsze ma zostać podzielone nie na 5 jak dotychczas, a tylko na 3 rejony operacyjne. Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych obecnie m.in. przez ostrołęcki Meditrans. Dla mieszkańców subregionu ostrołęckiego oznacza to jedno - o wysłaniu karetki decydować będzie dyspozytor z Siedlec. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się radni województwa mazowieckiego.

karetka_18_05_17

Wprowadzenie takiego rozwiązania nie ma żadnego uzasadnienia w aktualnych potrzebach systemu. Marszałek Adam Struzik zauważa, że - "Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i jest zagrożeniem dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto, scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego".

Obecnie na Mazowszu działa 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez 5 dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. Podział ten jest dostosowany do aktualnych potrzeb zdrowotnych mieszkańców regionu.

Zdaniem Mirosława Augustyniaka radnego województwa mazowieckiego, tego typu zmiany stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia naszych mieszkańców. - "Dyspozytorzy z Ostrołęki bardzo dobrze znają topografię miasta i okolicznych miejscowości, a to odgrywa kluczową rolę w kierowaniu karetki do pacjenta. Gwarantuje sprawny i szybki dojazd medyków na miejsce. Dlatego uważam, że przeniesienie dyspozytorni do Siedlec absolutnie mija się z celem".

Radni województwa mazowieckiego w przyjętym podczas ostatniego posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego stanowisku apelują o pozostawienie dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19.



Radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zauważa też, że proponowana przez wojewodę reorganizacja systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego to już kolejna po pomyśle podziału województwa "antyreforma" wprowadzana przez partię rządzącą. - "To cios wymierzony w działania samorządu Mazowsza wspierające zrównoważony rozwoju regionu. Nie ma na to naszej zgody!" 

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.