Sezon wakacyjny trwa. Wielu z nas poszukuje rozmaitych miejsc zarówno na krótkie jak i długie formy wypoczynku, jak się okazuje, wcale nie trzeba rozbijać swojego domowego banku aby zobaczyć ciekawe miejsca. To trzeci artykuł z cyklu, którym udowadniamy, że powiat ostrowski ma miejsca z turystycznym potencjałem.
Fot. Urząd Gminy Zaręby Kościelne
Dolina Bugu
Na terenie gminy jest wiele wypożyczalni kajaków, którymi można spłynąć w kierunku Małkini. Dodatkowo, teren doliny Bugu jest obszarem o najwyższych walorach faunistycznych w kraju. Dolina jest miejscem zagęszczenia wielu rzadkich gatunków. Występują tu rośliny chronione, m.in. lepiężnik kutnerowaty, namulnik brzegowy, trędownik zwyczajny, dziewanna fioletowa, tojeść bukietowa, skrzyp łąkowy. Jest to też miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków ptaków jak bekas krzyk, zimorodek, dzięcioł zielony, krwawo dziób , sieweczka obrożna, dubelt, kulon. Teren Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego zajmuje 5% powierzchni gminy.
Fot. Urząd Gminy Zaręby Kościelne
Sielski Dom i Ogród
W gminie Zaręby Kościelne powstała wyjątkowa, wiejska zagroda 'Sielski Dom i Ogród'. Właścicielka łączy w swej pracy wszystkie swoje pasje: ogrodnictwo, ludowe rękodzieło i fotografię. Sielska, wiejska chata została przerobiona na muzeum. Wnętrza zdobią ręcznie malowane meble, starodawny sprzęt domowy i wiele pamiątek rodzinnych. Obejrzycie tu wiele wartościowych odmian róż pnących, rabatowych i okrywowych. Znaczną część hektarowego ogrodu zajmują łany lawendy, będącej pięknym tłem do sesji fotograficznych. Reszta ogrodu to kolorowe, kwitnące od wiosny do jesieni rabaty kwiatowe, w swym założeniu przypominające łąki kwietne. Można tam dobrze spędzić czas na warsztatach ogrodowych, lawendowych i rękodzieła. W środku mieści się sklepik i mała kawiarenka.
Fot. Urząd Gminy Zaręby Kościelne
Bunkry Są prawdziwym świadkiem historii, chodząc po nich można wspomnieć czasy, w których żołnierze musieli walczyć o te tereny. Jadąc przez Skłody-Stachy w stronę Świerży można zwiedzić bunkry – schrony bojowe wybudowane przez Rosjan w latach 1939 – 1941. Zachowały się w nich elementy pancerne strzelnic, studnie wewnętrzne, przy niektórych rowy okalające bunkry. Są to pozostałości po tak zwanej Linii Mołotowa.