Koszty to jeden z najważniejszych kryteriów warunkujących wybór typu dachu. Dach płaski czy dwuspadowy - który z nich jest tańszy w budowie? Podpowiadamy.
Dach płaski a może dwuspadowy? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, projektujących wymarzony dom. Dla wielu z nich jednym z najważniejszych kryteriów wyboru typu pokrycia, poza estetyką i funkcjonalnością, są koszty.
Czym jest dach dwuspadowy?
Dach dwuspadowy zwany także dachem dwupołaciowym to dach o dwóch przeciwległych połaciach połączonych w kalenicy. Połacie mogą być symetryczne lub nie. Prosty w konstrukcji, funkcjonalny i estetyczny trwale wpisał się w krajobraz budownictwa jednorodzinnego. Świetnie odprowadza wodę i śnieg, a dzięki temu, że nie ma zakamarków eliminuje ryzyko gromadzenia liści i zanieczyszczeń. W zależności od sposobu konstrukcji i estetyki pokrycia może on przyjmować bardzo nowoczesną lub tradycyjną formę. Jego dużą zaletą jest możliwość swobodnego zagospodarowania poddasza. Konstrukcja dachu dwuspadkowego jest bardzo prosta, a samo wykonanie - nie jest czasochłonne. Podczas prac powstaje niewiele odpadów, co przekłada się na optymalne zużycie materiałów.
Czym jest dach plaski?
Dach płaski to dach o płaskiej, proste konstrukcji. Jego podstawą jest strop ostatniej kondygnacji budynku. W celu swobodnego odprowadzania wody opadowej spadek połaci w dach płaskim powinien wynosić od 2 st. do 15 st. Takie dachy są charakterystyczne dla stylu nowoczesnego, a obecnie wręcz z nim utożsamiane. Choć płaski dach nie pozwala na zaaranżowanie w budynku poddasza, możesz stworzyć na nim pełen uroku taras lub zielony ogród. Z powodu mniejszej powierzchni taki dach eliminuje utratę ciepła z pomieszczeń, co przekłada się na niższe zużycie ogrzewania i wynikające z tego oszczędności. Choć wykonanie dachu płaskiego nie jest trudne, przez specyficzne niuanse wymaga naprawdę dobrych umiejętności. Zwłaszcza w przypadku tych konstrukcji niezwykle ważny jest więc wybór kompetentnej ekipy budowlanej. W porównaniu do dachów skośnych, płaskie konstrukcje rzadziej wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym.
Dach płaski czy dwuspadowy - który z nich będzie tańszy?
Na finalną cenę wykonania dachu wpływa szereg różnych parametrów: jakość i cena materiałów budowlanych, rodzaj pokrycia, rodzaj izolacji, dodatkowe elementy czy stawki ekipy remontowej. W ogólnym ujęciu ciężko więc określić, która wersja będzie bardziej ekonomiczna w budowie. Wszystko zależy bowiem od właściwości konkretnego dachu oraz oczekiwań domowników.
źródło: https://www.dohmann.pl/remont-dachu-plaskiego
Artykuł sponsorowany
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.