Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Historia zakładów bukmacherskich w Polsce

W naszym kraju od kilku lat rynek zakładów bukmacherskich rozwija się w dynamicznym tempie. Jakie były jednak początki zakładów wzajemnych w Polsce?

2020/05/pilka-nozna-jpg_5ecb8c1a6b7b4

Od kilku lat notujemy w Polsce dynamiczny wzrost zainteresowania zakładami bukmacherskimi. Nowelizacja ustawy hazardowej sprawiła, że Polacy mogą legalnie i bez obaw obstawiać kupony w sieci i za pomocą punktów stacjonarnych. Jaka jest jednak historia branży bukmacherskiej w naszym kraju?

Trudne początki
Pierwsze wzmianki o zakładach bukmacherskich zbliżonych do obecnych pochodzą z końca XVIII wieku z Wielkiej Brytanii. To właśnie wtedy na wyścigach konnych zaczęto między sobą obstawiać zakłady na zwycięskie konie. Z kolei pierwszy oficjalny punkt bukmacherski założony został w 1922 roku w Liverpoolu. Od tego momentu rozpoczęła się blisko 100-letnia historia rozwoju branży bukmacherskiej na świecie. Jak jednak wygląda to w naszym kraju? Powszechnie przyjmuje się, że pierwsze zakłady w Polsce przyjęte zostały 28 maja 1917 roku. Odbywał się wtedy rewanżowy mecz między Legią Warszawa a Polonią Warszawa. Spotkanie rozegrano na obiekcie Agrykoli i zakończyło się remisem 1:1. Właśnie przed tym wydarzeniem członkowie klubu Polonia mogli obstawić losy na spotkanie. Każdy z takich losów kosztował 10 fenigów, a jego posiadacz mógł obstawić dokładny wynik spotkania. Specjalnie z tej okazji stworzono regulamin totalizatora. Nie znamy do dziś, jak wyglądało rozliczenie z tych zakładów, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty z tamtych czasów.

Powołanie Totalizatora
25 stycznia 1956 swą działalność rozpoczęło Państwowe Przedsiębiorstwo Totalizator Sportowy. Miało ono na celu nie tylko oferowanie prostych zakładów sportowych, lecz także zbieranie funduszy na rozwój czy remont obiektów sportowych. Od tego momentu Polacy zyskali możliwość obstawiania zakładów związanych z wynikami meczów piłkarskich najwyższej czy niższych klas rozgrywkowych. Przez cały okres PRL-u Totalizator posiadał monopol na urządzenie zakładów wzajemnych w kraju.

Zakłady po 1989 roku
Wraz ze zmianami ustrojowymi otworzył się w Polsce rynek dla prywatnych zakładów bukmacherskich. W 1992 roku na rynku pojawia się Totolotek S.A., który staje się pierwszym bukmacherem w Polsce. Jest on do dziś najstarszą marką w kraju. W 1996 roku z kolei otwarta zostaje firma Profesjonał Sp. z o. o., która następnie została przekształcona w bukmachera Fortuna. Rok później swą działalność rozpoczyna firma Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne znana bardziej jako STS. W 2003 roku zaś stworzona zostaje marka Milenium zakłady bukmacherskie. Firmy te na przestrzeni lat otworzyły wiele punktów naziemnych, dzięki którym Polacy zyskali dostęp do zakładów wzajemnych na liczne dyscypliny sportowe. Na kolejne firmy bukmacherskie z siedzibą w Polsce czekać musieliśmy dłuższy czas. Prawdziwym przełomem okazał się być jednak dopiero rok 2017, kiedy to w życie weszły zapisy nowego prawa hazardowego. Od tego czasu firm bukmacherskich z polską siedzibą przybywa w zawrotnym tempie.

Zakłady w sieci
Początek nowego millenium to dynamiczny rozwój sieci internetowej, a co za tym idzie idealnego medium dla zakładów bukmacherskich online. Już pod koniec lat 90. zaczynają funkcjonować pierwsi internetowi bukmacherzy, jednak w naszym kraju ich popularność przypada zwłaszcza na koniec pierwszej dekady XXI wieku. Wtedy to na polskim rynku pojawia się wielu zagranicznych bukmacherów. Problem jednak w tym, iż działając z terytorium innego kraju, nie odprowadzają oni podatków w Polsce. Sprawia to, że w 2009 roku wprowadzona zostaje nowa ustawa hazardowa, a pod koniec 2016 r. jej duża nowelizacja. Nowe, restrykcyjne przepisy powodują, że od wiosny 2017 roku rynek zakładów bukmacherskich został w Polsce znacząco uregulowany, a kolejnych legalnych bukmacherów wciąż przybywa. Rok 2017 okazał się być przełomowym i z polskiej przestrzeni internetowej zniknęło wówczas wielu zagranicznych bukmacherów bez licencji. Z kolei firmy z zezwoleniem zyskują na nowych przepisach, a ich obroty zwiększają się z roku na rok.

Zakłady bukmacherskie oferowane mogą być tylko osobom pełnoletnim. Pamiętaj, zakłady uzależniają! Wnoszenie zakładów bukmacherskich w firmach działających w Polsce w sposób nielegalny jest karalne.

Obecnie dostęp do zakładów bukmacherskich w Polsce jest niezwykle ułatwiony. Pełnoletnie osoby wybierają po prostu jednego lub kilku bukmacherów i zakładają internetowe konta. Można wtedy dzięki wpłaconym pieniądzom obstawiać wyniki spotkań. Zgodnie jednak z przepisami należy to robić tylko u legalnych bukmacherów. W innym przypadku istnieje ryzyko otrzymania kar pieniężnych. Bukmacherzy mają w obowiązku informować polskich klientów o zgubnych skutkach częstego obstawiania kuponów, co warto mieć na uwadze.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama