Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Szybka metamorfoza wnętrza, czyli malowanie listew przypodłogowych

Malowanie to bez wątpienia najprostszy sposób do szybkiej i efektywnej odmiany wnętrz. Jeszcze kilka lat temu dostępność farb przeznaczonych do malowania materiałów tj. płyty MDF, czy plastik był dość utrudniony, jednak obecnie bez problemu można kupić je w każdym większym markecie budowlanym.

2019/07/listy-przypodlogowe-jpg_5d1c5c2e7cfc0

Malujemy dziś nie tylko ściany, ale na przykład listwy przypodłogowe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim zaczniemy?

Chcąc przemalować listwy przypodłogowe, musimy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane oraz sposób montażu - nie pozostanie to bez wpływu na sposób malowania tych niezwykle praktycznych, ale i elementów wykończenia, dzięki którym z łatwością zamaskujemy  niedoskonałości powstałe na skutek uszkodzenia podłogi czy dolnej części ścian.

Malujemy listwy przypodłogowe - jaką farbę wybrać?
Do fornirowanych listew przypodłogowych odpowiednia będzie farba do drewna (bejca). W sklepach dostępna jest także lakierobejca, dzięki której dodatkowo zabezpieczamy listwy lakierem (połyskliwym lub matowym). W przypadku elementów wykonanych z płyty MDF należy szukać farb akrylowych (uniwersalnych) z dobrą przyczepnością do podłoża. Bejca podkreśli strukturę drewna, a akryl utworzy na powierzchni listwy jednolitą powierzchnię w wybranym przez nas kolorze.

Zanim zabierzemy się do malowania, sprawdźmy, w jaki sposób listwy zostały przytwierdzone do ścian. Jeżeli zauważyliśmy, że są przyklejone, będziemy musieli zaopatrzyć się w taśmę malarską oraz bardzo dokładnie okleić listwy. Jeśli listwy można odkręcić, dokładnie tak powinniśmy zrobić, ponieważ zdecydowanie ułatwi to pracę.

Etapy malowania listew przypodłogowych
1. Zdejmij/odkręć listwy przypodłogowe. Oczyść je szmatką z brudu i tłuszczu oraz przygotuj do malowania. 

2. Jeśli listwy wcześniej zostały polakierowane lub są wykonane z płyty MDF, użyj papieru ściernego o drobnej granulacji i delikatnie je nim przetrzyj. Dzięki temu przyczepność będzie o wiele lepsza, a co za tym idzie farba lepiej pokryje dotychczasowy kolor.

3. Pomaluj listwy. W przypadku listew przypodłogowych drewnianych zdarza się, że jedna warstwa bejcy/lakierobejcy jest wystarczająca. Jednak w przypadku listew wykonanych z płyt MDF należy pamiętać o tym, by farbę nakładać cienkimi warstwami (czynność tę trzeba wówczas powtórzyć nawet 3 razy).

4. Do nakładania bejcy na listwy drewniane będzie potrzebna ścierka, która pomoże nam rozetrzeć barwnik po słojach. W przypadku listew plastikowych lub wykonanych z materiałów drewnopodobnych o przekroju prostokątnym, warto posłużyć się wałkiem malarskim (najlepiej odpowiednio dopasowanym do ich wysokości). W przypadku listew o nieregularnym kształcę używamy pędzla.

Pomaluj samodzielnie listwy przypodłogowe drewniane
Odpowiedni wybór listew pozwoli na efektowne wykończenie nie tylko podłogi, ale i całego pomieszczenia, z kolei ich pomalowanie to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie wyglądu wnętrza. Kiedy się na to decydujemy, warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Barlinek - uznany producent podłóg drewnianych - nie zapomniał również o udostępnieniu klientom szerokiego wyboru listew przypodłogowych z naturalnego drewna o zróżnicowanych profilach, różnych wysokościach i bogatej gamie kolorystycznej.

Estetyka to zresztą ich niejedyna zaleta. Całości dopełniają zastosowane praktyczne rozwiązania, takie jak specjalny rowek, dzięki któremu z powodzeniem ukryjemy pod listwą nieestetycznie wyglądające kable od domowych sprzętów. Z kolei dołączone do zestawu klipsy montażowe umożliwią bezproblemowe zdjęcie listew ze ściany w przypadku następnego malowania.

Zobacz ofertę: listwy przypodłogowe

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama