Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Firmy i instytucje | ZUS


ZUS wezwie także przez telefon

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może teraz wezwać na badanie u lekarza orzecznika także telefonicznie lub e-mailem. - Ułatwi to kontrolę prawidłowości orzekania w przypadku krótkotrwałych zwolnień lekarskich - stwierdza Piotr Olewiński, rzecznik prasowy ZUS.

telefon_09_08_17

Wprowadzono nowe sposoby wezwania chorego do ZUS na kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. 1 stycznia weszły w życie przepisy, które dopuszczają telefonicznie zawiadomienie o kontroli. ZUS musi spełnić jednak ważny warunek - rozmowa ma być rejestrowana. Prawo dopuszcza teraz także wezwanie poprzez SMS-a, a nawet wiadomość e-mailową. Będzie ono skuteczne, gdy doręczający otrzyma potwierdzenie otrzymania wiadomości przez ubezpieczonego wzywanego na kontrolę.

- Nowe rozwiązania ułatwią przeprowadzanie kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich. Wszystko za sprawą skrócenia czasu pomiędzy podjęciem decyzji o kontroli danego zwolnienia a badaniem u lekarza orzecznika ZUS. Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywał na badanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Skutkowało to tym, że krótkotrwałe zwolnienia były niemal wyłączone z kontroli u lekarzy orzeczników ZUS. Wysyłając wezwanie urzędnik musiał wyznaczyć datę badania, która uwzględni czas na doręczenie listu. Często wiec zdarzało się tak, że zanim chory odebrał korespondencję, to już kończył się okres zwolnienia i wracał do pracy - zaznacza Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy polega na sprawdzeniu, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie.

- Chorzy do kontroli typowani są losowo, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę także inne czynniki. Mogą to być informacje pochodzące z zewnątrz, takie jak prośby o kontrole lub informacje o próbie wyłudzeń zasiłków. Do sprawdzenia wybierane są również zwolnienia nietypowe, np. 30-dniowe zwolnienie lekarskie wystawione w związku z zachorowaniem na grypę, która zazwyczaj trwa znacznie krócej. Gdy lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony jest zdrowy, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawia się do pracy - wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może prowadzić dwa rodzaje kontroli zwolnień. Pierwszy to opisana kontrola prawidłowości orzekania, druga natomiast dotyczy wykorzystania zwolnienia. W tym przypadku sprawdzane jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Chodzi przede wszystkim o nakaz powstrzymania się od pracy oraz unikanie sytuacji, które zakłócą szybkie dojście do zdrowia.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.