Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Co to jest ortodoncja?

Jeszcze nie tak dawno osoby noszące aparaty ortodontyczne należały do rzadkości. W miarę rozwoju stomatologii i udoskonalania stosowanych w ortodoncji materiałów ta metoda leczenia wad zgryzu stała się coraz powszechniejsza.

Ortodoncja

Do kogo powinniśmy się udać, jeżeli u nas lub u naszych dzieci wykryte zostały nieprawidłowości w ustawieniu zębów? Diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu zajmuje się lekarz ortodonta, na przykład Ewa Pawlak.

Równie ważną dziedziną jego zainteresowań, o czym nie wszyscy wiedzą, jest profilaktyka. Dlatego z najmłodszymi najlepiej jest się udać do tego specjalisty tuż po ukończeniu przez nich 6 roku życia. Ortodonta będzie mógł wówczas sprawdzić stan uzębienia naszych dzieci, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości w ukształtowaniu szczęki. I odpowiednio wcześnie podjąć leczenie.

Na bezpłatną wizytę do lekarza ortodonty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, można się udać jedynie do ukończenia przez nasze dziecko 12 roku życia (a kontynuować leczenie - do 13 roku). Wszystkie pozostałe wizyty będą już płatne.

Kto może skierować nas do gabinetu ortodontycznego?
Zwykle na wizytę kieruje nas stomatolog, rzadziej robi to lekarz rodzinny czy pediatra. Do lekarza ortodonty może nas skierować również logopeda, który pracuje z naszym dzieckiem, np. w przedszkolu. Należy przy tym pamiętać, że ortodoncja u dorosłych odgrywa równie istotną rolę, co i u dzieci. Wada zgryzu nie jest bowiem jedynie problemem estetycznym czy psychologicznym. Stan naszego uzębienia ma bardzo istotny wpływ na nasze zdrowie. Krzywe zęby utrudniają czyszczenie, co może być przyczyną próchnicy. Problemy z żuciem, mówieniem, a nawet oddychaniem również mogą być następstwem wad zgryzu.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne to proces niezwykle długotrwały i żmudny. Od pacjenta wymaga dużej cierpliwości i przestrzegania wszystkich zaleceń ortodonty lub ortodontki. Trwa kilka lat i wymaga regularnych wizyt kontrolnych.

Niezwykle ważna jest pierwsza wizyta, podczas której założona zostanie nam karta ortodontyczna. Zapisane zostaną tam wszystkie dane zebrane podczas wstępnego wywiadu takie jak waga czy wzrost. Szczegółowe badania zewnętrzne i śródustne to kolejny etap tej wizyty. Wcześniej będziemy musieli zadbać o zdjęcia rentgenowskie szczęki, czyli tzw. pantomogram.

Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich tych danych i zrobieniu rozpoznania stomatolog ortodonta będzie mógł ustalić plan naszego leczenia. Konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych
Leczenie ortodontyczne za każdym razem będzie dostosowane do wady pacjenta i jego preferencji (w tym również finansowych). Możliwości jest wiele. Hurtownie ortodontyczne proponują szeroki wybór materiałów ortodontycznych i wszelkiego rodzaju akcesoriów.

Zacznijmy jednak od samych aparatów na zęby. Dzielą się one głównie na aparaty stałe i ruchome.

Aparaty ruchome są przeznaczone głownie dla najmłodszych pacjentów (do 12 roku życia). Są one zakładane na noc, a także noszone w ciągu dnia. Liczbę godzin, w ciągu których należy to robić, za każdym razem określa lekarz ortodonta.

Aparaty stałe są mocowane bezpośrednio na zębach. Składają się ze specjalnych zaczepów (zamków i pierścieni), do których mocowane są druty. Ich cena jest uzależniona od materiałów, z których zostały one wykonane.

Najtańsze i najczęściej stosowane są metalowe aparaty na zęby. Mniej widocznym, ale i droższym rozwiązaniem są aparaty kosmetyczne. Składają się one z metalowego łuku ortodontycznego i zamków wykonanych np. porcelany. Wpływa to oczywiście na ich trwałość.

Jedną z droższych opcji dostępnych obecnie na rynku jest aparat lingwalny. Jest on mocowany po wewnętrznej stronie zębów, dlatego jest całkowicie niewidoczny dla naszego otoczenia.

Decydując się na aparat na zęby, nie wolno zapominać o akcesoriach ortodontycznych, które będą niezbędne podczas codziennej higieny jamy ustnej. Są to różnego rodzaju szczoteczki i wyciorki, które pozwolą oczyścić przestrzeń wokół zamków i klamer. Nie wolno też zapominać o nici dentystycznej. Zęby należy dokładnie szczotkować po każdym posiłku.

Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny?
O tym, jak długo będziemy musieli nosić aparat, decyduje lekarz ortodonta. Podczas wizyt kontrolnych na bieżąco monitoruje postępy i dokonuje odpowiednich regulacji. Częstotliwość takich wizyt jest uzależniona od rodzaju założonego nam aparatu i stopnia zaawansowania naszej wady. Zwykle odbywają się one co miesiąc (w przypadku aparatów samoligaturujących co 6-8 tygodni), a leczenie trwa około 2 lat. Po tym okresie następuje leczenie retencyjne, które ma zapobiec przesunięciu się zębów na dawne miejsce.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama