Dyrektor ostrowskiego szpitala i władze powiatu debatowali z mieszkańcami na temat sytuacji Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej. Jakie wnioski wyciągnięto?
W ostrowskim szpitalu, stan z 31 grudnia 2018 roku, zatrudnionych było m.in. 151 lekarzy, 223 pielęgniarki, 33 położne i 29 techników medycznych.
- SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej realizuje zadania przede wszystkim w ramach umów zawartych z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych w rodzajach tj. leczenie szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, podstawowa opieka zdrowotna, rehabilitacja lecznicza oraz opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień - rozpoczęła Elżbieta Malec, dyrektor placówki.
Wysokie koszty napraw sprzętu i aparatury medycznej
Olbrzymim problemem jest ulegający częstym awariom sprzęt i aparatura medyczna. Awaryjność wynika z wysokiego stopnia wyeksploatowania (bardzo duża ilość badań, a mała ilość tego samego rodzaju aparatów) oraz długiego okresu użytkowania.
W zakresie aparatury i sprzętu medycznego na 805 sztuk środków trwałych aż 695 sztuk jest już całkowicie zamortyzowana. Pozostałe 110 sztuk jest już zamortyzowane średnio na poziomie 65 procent.
Od stycznia do listopada 2018 roku szpital na naprawę sprzętu i aparatury medycznej wydał prawie milion złotych - 990.444,05 zł.
Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek
Od 1 stycznia br. w drodze zmiany rozporządzenia dotyczącego lecznictwa szpitalnego wprowadzono nowe minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek. Nowe normy zależą nie od liczby przyjętych pacjentów, ale od liczby łóżek - np. 0,6 na łóżko dla oddziałów o profilu zachowawczym i 0,7 dla oddziałów zabiegowych.
- Spełnienie norm oznacza konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu pielęgniarskiego, którego w Polsce brakuje lub redukcję liczby łóżek. Mamy też problemy z pozyskaniem kadry lekarskiej, m.in. lekarzy specjalistów takich jak dermatolog i neurolog, co wiąże się z koniecznością ograniczenia liczby udzielanych świadczeń - wyjaśniała Elżbieta Malec.
Przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego
W ramach projektu pod nazwą "Poprawa efektywności systemu ratownictwa medycznego w powiecie ostrowskim poprzez przebudowę i doposażenie SOR" przebudowywane są pomieszczenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, aby dostosować oddział do eksploatacji zakupionego wyposażenia medycznego oraz poprawiająca komfort pracy personelu medycznego i warunki pobytu pacjentów.
Po prezentacji, dyrektor Elżbiety Malec, otwarta została dyskusja. Zebrani uczestnicy debaty mogli zgłaszać swoje uwagi i spostrzeżenia w kwestii funkcjonowania służby zdrowia.
Zbigniew Chrupek, starosta ostrowski, podsumowując spotkanie powiedział, że służba zdrowia dla władz powiatu jest obecnie priorytetem. Spotkanie na pewno przyniosło wiele wniosków, dzięki którym będzie można podjąć niezbędne działania, aby służba zdrowia pomagała mieszkańcom, a nie utrudniała życie.
Debata z mieszkańcami na temat sytuacji w ostrowskim szpitalu odbyła się w czwartek 17 stycznia w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.