Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Kampania społeczna #mamczasrozmawiac

Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji krajowego programu zwalczania AIDS i zapobiegania zakażeniom HIV przygotowało kampanię społeczną o charakterze edukacyjno-profilaktycznym. Kampania pod hasłem: #mamczasrozmawiac skierowana jest do rodziny wielopokoleniowej i powstała po to, by stać się inspiracją do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu.

mam_czas_rozmawiac_30_11_17

(Fot. Krajowe Centrum ds. AIDS)

Grupą docelową są osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może także dotyczyć.

- Celem kampanii jest przypomnienie po raz kolejny, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego z nas - bez względu na wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania, przekonania, czy też płeć - informuje Małgorzata Dąbrowska z promocja zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrowi Mazowieckiej.

W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40 proc. osób aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta - z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia).

Z cytowanych badań wynika jasno, że nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach.

- Kampania "Mam czas rozmawiać" powstała, by stać się inspiracją do dialogu międzypokoleniowego. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim - zarówno młodszym, jak i starszym. Zwłaszcza kiedy za dobrymi chęciami idzie rzetelna wiedza. Jeśli matka podejmie z córką dialog o bezpieczniejszych zachowaniach, a syn przestrzeże wyjeżdżającego do sanatorium ojca, że wiek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, być może uda się ograniczyć liczbę zakażeń w populacji - dodaje Małgorzata Dąbrowska.

Więcej informacji o kampanii znajdziecie na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.