Kolka niemowlęca u noworodka to bardzo nieprzyjemny stan, który stresuje rodziców i powoduje, że dziecko czuje się niekomfortowo. Nie jest groźna, ale krzyk dziecka sprawia, że rodzice potrafią wpaść w panikę. Jak rozpoznać kolkę u noworodka i jak sobie z nią radzić?
Jak powstaje kolka?
Na początek zastanówmy się, jakie są przyczyny powstawania kolki. Jak usłyszymy, że nasze kilkutygodniowe dziecko zaczyna bardzo płakać, a przy tym nie daje się uspokoić, dodatkowo przez silny ból podciąga nóżki do brzucha, to mamy pewność, że dziecko dostaje ataku kolki. Niestety, jak dotąd nie udało się znaleźć przyczyny tej dolegliwości, wiadomo jednakże, co może wywoływać te ataki.
Najbardziej prawdopodobna przyczyna to niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka, który nie przyswaja nawet mleka matki. Tym bardziej ma problemy, by poradzić sobie z pokarmem sztucznym. Ale to nie wszystkie możliwe przyczyny kolki u noworodka, bo są też inne teorie, jak te mówiące, że źródłem ataków jest alergia noworodka na białko mleka krowiego, które spożywane jest przez karmiącą mamę. Możliwą przyczyną jest tu też niedobór laktozy, czyli enzymu, który trafi cukier mleczny.
Na pewno na złe samopoczucie dziecka ma też wpływ zbyt duża ilość połykanego w czasie ssania piersi powietrza. Pęcherzyki powietrza zbierają się więc w przewodzie pokarmowym maluszka i to wywołuje nieprzyjemne wzdęcia i skurcze jelit. Po więcej ciekawych rad na ten temat zapraszamy pod adres mamaluch.pl.
Czy są sposoby na kolkę?
Nie da się całkowicie wyeliminować kolki, ale na szczęście są sposoby, by poprawić trochę samopoczucie naszemu niemowlakowi. Jak zapobiegać kolce? Trzeba przestrzegać pewnych reguł, które sprawią, że ryzyko pojawienia się kolki będzie mniejsze. Karmiąc niemowlaka, układajmy go tak, żeby leżał w pozycji uniesionej (prawie pionowej), bo to sprawi, że podczas ssania nie będzie połykał zbyt dużej ilości powietrza.
W czasie karmienia nie powinniśmy zmieniać piersi zbyt szybko, bo na początku karmienia pokarm zawiera więcej laktozy przy jednoczesnej małej ilości tłuszczów, a więc żołądek szybciej się opróżnia. Z tego względu w jelitach pojawia się więcej procesów fermentacyjnych, które wytwarzają gazy. Każda mama musi też sprawdzić swoją dietę i usunąć niektóre produkty jak białka mleka krowiego, czekoladę, cytrusy oraz ostre przyprawy. Więcej na ten temat można znaleźć pod linkiem mamaluch.pl/kolka-jak-sobie-z-nia-poradzic.
Kolka u niemowlaka to nieprzyjemne doznania, ale stosując pewne zabiegi, można ją ograniczyć. To cenna wiedza dla każdego rodzica!
Artykuł sponsorowany
Wasze opinie
Fau
08:17, 30.08.2017
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.