Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez pół roku przybyło ich ponad 60 tys., co stanowi wzrost o 24 proc. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.
Dane statystyczne (aktualne pod koniec marca 2017 r.) wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie 330 tys. obcokrajowców. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 96,5 tys., a najmniej w województwie świętokrzyskim, tylko ok. 3,5 tys. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich 227,5 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini - 16 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 160 nacji, to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy.
- Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych - wielu obcokrajowców pracuje na czarno - mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Co ciekawe, na terenie działania płockiego oddziału ZUS (północne Mazowsze), liczba cudzoziemców niemal się nie zmieniła. Jest ich 4143 - tylko o 9 więcej niż pół roku temu. Stopniowo zmniejsza się jednak przewaga obywateli Ukrainy, ponieważ ubyło w tym czasie 275 ubezpieczonych tej narodowości, których zastąpił przyrost 281 Białorusinów. Większość w naszym regionie dalej stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Chińczycy, Węgrzy, a nawet Chilijczyk - w płockim ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli ponad 83 narodowości.
- Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie. Przed nami okres letnich prac sezonowych, który zapewne dodatkowo nasili to zjawisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS - zaznacza rzecznik.
Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce według obywatelstwa:
ukraińskie - 227 503,
białoruskie - 16 040,
wietnamskie - 6 682.
Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie płockiego oddziału ZUS według obywatelstwa:
ukraińskie - 2 191,
białoruskie - 1 258,
armeńskie - 111.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.