Opublikowano . Powiat ostrowski | Gminy | Nur


Bazy edukacyjne w gminie Nur

Na terenie gminy Nur w październiku 2016 roku oddano do użytku pierwszą bazę edukacyjną, która utworzona została w dwóch lokalizacjach - przy Szkole Podstawowe w Nurze i na skarpie nad rzeką Bug obok zejścia z ul. Nadbużnej.

baza_edukacyjna_nur1_02_06_17

Baza edukacyjna przy Szkole Podstawowej składa się z następujących elementów: ogrodu dydaktycznego, strefy zwierząt i strefy ptaków.

Ogród dydaktyczny "Edukacja poprzez kontakt z przyrodą" został utworzony poprzez dosadzenie obok rosnących wcześniej świerków i dębu krajowych gatunków drzew i krzewów liściastych: jabłoni, derenia świdwy, berberysu pospolitego i rokitnika zwyczajnego. Przy przedstawicielu każdej nowo posadzonej rośliny umieszczono tabliczki z opisem gatunku. Ze względu na bliski kontakt dzieci i młodzieży z roślinnością wszystkie rośliny są bezpieczne dla zdrowia i życia. Rabaty stanowią doskonałe schronienie dla ptaków, a ich owoce stanowić będą zimą bazę pokarmową dla ptaków. Gęsta piętrowa roślinność jest doskonałym schronieniem dla innych gatunków zwierząt np. jeży, wiewiórek.

Rośliny posadzone zostały po zamontowaniu tablic i gier edukacyjnych, tak aby odpowiednio wyeksponować poszczególne elementy bazy edukacyjnej: strefy zwierząt i ptaków.

- Strefy zwierząt i ptaków mają na celu wzbogacić dzieci i młodzież w szeroką wiedzę z zakresu życia zwierząt i ptaków w sposób przyjazny, zrozumiały, wesoły oraz aktywny, ale pobudzający do myślenia i rozwijający wyobraźnię. Dobór odpowiednich gier ekologiczno-edukacyjnych aktywnych oraz tablic ekologicznych stanowi interesującą pomoc dydaktyczną dla nauczycieli i uatrakcyjni pracę z dziećmi na świeżym powietrzu, a także jako miejsce rekreacji uczniów. Poprzez zabawę dzieci łatwiej przyswajają wiedzę i aktywniej uczestniczą w zajęciach - wyjaśnia Beata Leszczyńska, inspektor ds. inwestycji, zamówień publicznych i dróg w Urzędzie Gminy w Nurze.

Tematy tablic ekologiczno-edukacyjnych: zwierzęta leśne, w jaki sposób zwierzęta zaznaczają swoją obecność, zwierzęta chronione Polski, leśni drapieżcy, leśne ssaki kopytne, ptaki naszych lasów, poznajemy ptaki, rodzime ptaki chronione, ptaki - leśni soliści, ptaki miejskie, ptasie klejnoty.

Na skarpie rzeki Bug utworzono ciekawą bazę edukacyjną poświęconą tematyce związanej ze środowiskiem wodnym tzw. strefę ryb. Zamontowane tablice ekologiczno-edukacyjne oraz gry edukacyjne umieszczone w pobliżu rzeki mają na celu przybliżyć środowisko wodne oraz przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tematyką. Tablice i gry ekologiczno-edukacyjne związane z rybami, płazami i gadami przyczynią się do poszerzenia wiedzy wśród dzieci i młodzieży.

Baza edukacyjna została utworzona dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 90 proc. wartości środków kwalifikowanych. Pozostałe środki finansowe zostały wyasygnowane z budżetu gminy Nur. Projektantem i wykonawcą robót był Warszawski Fundusz Rozwoju Inwestycji z Warszawy.

- Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia bazy edukacyjnej utworzonej w gminie Nur. Szczególnie serdecznie zachęcamy nauczycieli ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów z sąsiednich gmin do przeprowadzenia "żywej" lekcji przyrody na terenie naszej bazy edukacyjnej - dodaje Beata Leszczyńska.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.