Andrzejewska biblioteka zaprosiła w poniedziałek 3 kwietnia na spotkanie autorskie z Ryszardem Skłodowskim, poetą, samorządowcem i byłym nauczycielem, który przez całe swoje życie związany jest z Andrzejewem i ziemią andrzejewską.
(Fot. archiwum biblioteki)
Był czas, kiedy wyjeżdżał służbowo do kilku krajów Europy, a w jednym z nich nawet pracował przez okres dwóch lat, ale Andrzejewo, miejscowi ludzie i historia są jego życiową bazą i punktem odniesienia.
Pierwsza satyra Ryszarda Skłodowskiego została opublikowana w 1978 roku na łamach ówczesnej głównej gazety ogólnopolskiej "Gromada-Rolnik Polski". W gazecie tej poruszał też problematykę społeczną, kulturalną i oświatową.
Poza satyrą Skłodowski pisał okolicznościowe teksty do pieśni religijnych i patriotycznych. Jego twórczość to swoista kronika wydarzeń ziemi andrzejewskiej, to kod mentalności mieszkańców Andrzejewa, to żywy przejaw religijnej kultury ludowej tej części Mazowsza. Kultura ta naznaczona jest szlachecką mentalnością jej mieszkańców, wydarzeniami religijnymi, bohaterami powstań i zrywów narodowych. Wiele uwagi autor poświęcił ostatniej bitwie 18. Dywizji Piechoty na polach Łętownicy i Andrzejewa.
W utworach Ryszarda Skłodowskiego wyeksponowana została postać Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego w kontekście jego więzi osobistych z Andrzejewem, co pozostaje w ścisłym związku z jego wyborem na patrona Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie.
Lokalny poeta dokonał selekcji swojej twórczości, uporządkował według kilku kryteriów i po życzliwej ocenie socjologicznej wyraził zgodę na opublikowanie wybranych utworów przez Bibliotekę Publiczna Gminy Andrzejewo. Tomik z wybranymi wierszami nosi tytuł "Recepta na życie".
Spotkanie autorskie rozpoczął ks. dr Dariusz Tułowiecki - socjolog UKSW, który w krótkim wykładzie przybliżył zebranym temat twórczej obecności w środowisku lokalnym andrzejewskiego poety. Goście mieli możliwość wysłuchania wybranych wierszy, a także fragmentów korespondencji z zachowaniem poufności jaka napływała do Ryszarda Skłodowskiego po opublikowaniu jego wierszy na łamach prasy ogólnopolskiej.
Dalszą cześć spotkania prowadził Paweł Andruszkiewicz. Zadając pytania poszczególnym osobom. Zebrani gości mogli dowiedzieć się jak wyglądała twórczość, praca i działalność poety na przestrzeni lat.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę egzemplarz tomiku z dedykacją, a grupa osób, którym autor nie zdążył dokonać stosownych wpisów dostała zapewnienie, że w najbliższym czasie to uczyni.
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.