Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Kiedy możemy zwrócić towar a kiedy nie?

Zbliżają się święta, co oznacza, że w sklepach kuszą nas wyprzedaże, promocje i rabaty. Zbyt dużo wydajemy na prezenty i nie zawsze trafiamy w gust obdarowanych. Także dla siebie kupujemy wiele niepotrzebnych rzeczy. Corocznie nie wiemy też, kiedy możemy towar zwrócić a kiedy nie.

zwrot_konsument_18_12_16

Wielu konsumentów jest przekonana, że mają prawo do zwrotu towaru i często nurtuje ich pytanie, dlaczego sprzedawcy odmawiają przyjęcia zwrotu. Okazuje się, że sprawa zwrotów nie jest taka oczywista, jak się powszechnie sądzi.

Zwrot towaru z punktu widzenia prawa
Należy pamiętać, że zwrot towaru zależy od tego, w jaki sposób dokonaliśmy zakupu. Przepisy inaczej traktują zakupy robione w sklepie stacjonarnym, a inaczej te robione na odległość, poza siedzibą przedsiębiorstwa.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jeżeli konsument dokonał zakupu w stacjonarnym sklepie, to zgodnie z polskim prawem sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu niewadliwego towaru tylko dlatego, że klient się rozmyślił albo rzecz przestała mu się podobać.

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli towar ma wadę - wtedy zwrot towaru może być dokonany pod pewnymi warunkami, w ramach reklamacji złożonej na zasadach rękojmi. Ponadto sprzedawca może (ale nie musi) przewidzieć w regulaminie sklepu stacjonarnego ewentualność zwrotu towaru przez kupującego w określonym terminie (np. 30 dni) i pod określonymi warunkami (np. tylko z paragonem zakupu i oryginalnymi metkami, w stanie nienaruszonym). Taka praktyka wynika najczęściej z polityki konkretnego przedsiębiorcy, a nie z przepisów prawa.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której towar został kupiony poza lokalem przedsiębiorstwa np. podczas pokazu organizowanego w hotelu, u akwizytora lub na odległość np. telefonicznie czy w sklepie internetowym. Konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni. Sprzedawca ma wówczas obowiązek zwrócić konsumentowi dokonane płatności - za towar oraz za koszty przesyłki.

Podsumowując, zwrot towaru przysługuje wyłącznie, gdy konsument dokonuje zakupów na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, w sklepach stacjonarnych nie ma takiej możliwości, poza wyjątkami, gdy sprzedawca wyrazi taką wolę. W każdym przypadku mamy jednak prawo do zwrotu towaru wadliwego, korzystając z prawa do reklamacji.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.