Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


"Fakt" i "Super Express" wspominają wybitną aktorkę urodzoną w Ostrowi Mazowieckiej

Krystyna Sienkiewicz, niezapomniana aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, została przypomniana w artykułach opublikowanych przez "Super Express" i "Fakt". Oba tytuły zwróciły uwagę na jej wyjątkową karierę, ale także na osobiste trudności, z jakimi zmagała się przez całe życie.

2025/02/sienkiewicz-krystyna-jpg_67bb120b96376 Artykuły o Krystynie Sienkiewicz w gazetach "Fakt" i "Super Express".

Urodzona w Ostrowi, wychowana w wielu miejscach
Choć urodziła się w Ostrowi Mazowieckiej, jej dzieciństwo było pełne zmian. Jak wspomina w książce "Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko" Grzegorz Ćwiertniewicz, aktorka przez pewien czas mieszkała w kilku miejscowościach:

"Urodziłam się w miejscowości, w której nikt nigdy nie mieszkał: ani ojciec, ani matka, bo my spod Grodna. A ja mam zapisane w metryce Ostrów Mazowiecka".

Po narodzinach jej rodzina mieszkała w Nurze, później w Zarębach Kościelnych i Wąsewie, gdzie jej matka była nauczycielką:

"Mieszkaliśmy w Wąsewie. Mam stamtąd zdjęcie Matki Boskiej. Kościół był zbombardowany, ktoś napisał, że kompletnie, a został ołtarz z Matką Boską, i przysłał mi ten ktoś zdjęcie Matki Boskiej z Wąsewa".​

Przed wojną jej ojciec pracował jako sekretarz w Nurze:

"Prawdopodobnie do 29 października 1929 roku pełnił funkcję sekretarza Rady Gminnej w miejscowości Nur, oddalonej o niecałe czterdzieści kilometrów od Ostrowi Mazowieckiej i o niecałe dwadzieścia od Zaręb Kościelnych, które w życiu małej Krysi również odegrały znaczącą rolę".​

Powrót do Ostrowi Mazowieckiej po wojnie
Po wojnie Krystyna Sienkiewicz na krótko wróciła do Ostrowi Mazowieckiej. Trafiła tam dzięki rodzinie Tarkowskich, którzy chcieli zapewnić jej bezpieczeństwo w ostatnich miesiącach wojny. W książce Grzegorza Ćwiertniewicza aktorka wspomina ten okres:

"Kiedy Niemcy mieli spotkać się w Goworowie z Rosjanami, Stefania Tarkowska w trosce o Krystynę, odesłała ją do swoich kuzynek, do Ostrowi Mazowieckiej. To właśnie w Ostrowi widziałam pędzonych Niemców wziętych w niewolę, niemieckich wisielców. To straszne obrazki, ale – mimo iż ludzkie oczy robią tak dużo zdjęć – nie blakną one w dobrej pamięci".​

Choć spędziła w naszym mieście tylko kilka miesięcy, miasto stało się częścią jej historii. Ostatecznie jednak jej dorosłe życie związane było z Warszawą, gdzie rozwijała swoją karierę teatralną, filmową i kabaretową.

"Super Express" o Sienkiewicz: „Człowiek może wszystko”
W artykule opublikowanym przez "Super Express", przypomniano, że jej dzieciństwo było dramatycznie naznaczone stratą rodziców podczas II wojny światowej:

"Oboje rodziców straciłam podczas wojny. Od tamtej pory choruję na nieuleczalne dzieciństwo. Wszystkie gałgankowe lalki, jakie wówczas miałam, odkupiłam w wieku dojrzałym. Moje zginęły w 1944 r., kiedy biegałam z nimi do schronu".

Dziennik podkreślił również jej niezwykłą siłę charakteru i optymizm, który pomimo wielu przeciwności losu towarzyszył jej przez całe życie. Sama aktorka mówiła:

"Kiedy myślisz, że coś się kończy, to się mylisz. To dopiero początek”.

"Fakt" przypomina o talencie i dorobku aktorki
W materiale opublikowanym przez "Fakt" podkreślono, że Krystyna Sienkiewicz była nie tylko gwiazdą filmu i teatru, ale także utalentowaną plastyczką i pisarką. Jej dorobek artystyczny był imponujący:

"Dla mnie była przede wszystkim wybitną aktorką, pisarką i plastyczką. Szczególnie jest mi bliski jej dorobek w dziedzinie piosenki aktorskiej i kabaretu. Miała wielki talent literacki, była autorką kilku świetnych książek, a występy kabaretowe wzbogacała swoimi błyskotliwymi komentarzami" – opowiada Faktowi Kuba Sienkiewicz, bratanek aktorki i lider Elektrycznych Gitar.​

Trudne relacje z adoptowaną córką
Choć Sienkiewicz odnosiła ogromne sukcesy zawodowe, jej życie prywatne nie zawsze układało się szczęśliwie. Jednym z największych ciosów była trudna relacja z adoptowaną córką Julią. W rozmowie z "Super Expressem" aktorka wyznała:

"Dałam jej wszystko, co tylko mogłam, na czele ze swoją wielką miłością. Zrobiła z tym, co chciała. Nie warto rozdrapywać starych ran. Była, jaka była. Wszystko jej wybaczyłam".​

Początkowo relacja między nimi była pełna czułości – Krystyna Sienkiewicz adoptowała Julię jako wcześniaka, który został porzucony przez biologiczną matkę w szpitalu. Wychowywała ją najlepiej, jak potrafiła, zapewniając opiekę i miłość. Niestety, po latach ich więź uległa rozpadowi, a konflikt osiągnął dramatyczne apogeum, gdy córka miała próbować ją skrzywdzić.

Po śmierci aktorki Julia próbowała podważyć jej testament, w którym cały majątek przekazała swojemu bratankowi, Kubie Sienkiewiczowi, liderowi zespołu Elektryczne Gitary. To on opiekował się Krystyną w ostatnich latach jej życia i spełnił jej wolę, remontując rodzinny dom na warszawskich Bielanach.

Kuba Sienkiewicz – syn brata Krystyny
Krystyna Sienkiewicz miała starszego brata Ryszarda, który urodził się w 1932 roku. Po wojnie jego życie potoczyło się inaczej niż jej – założył rodzinę, a jego synem jest wspomniany Kuba Sienkiewicz, lider zespołu Elektryczne Gitary.

W książce Grzegorza Ćwiertniewicza "Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko" Kuba Sienkiewicz tak wspomina swoją ciotkę: "Krystyna Sienkiewicz to oryginał, mówiąc delikatnie. Może się wydawać dziwna, jednak każdy byłby dziwny na jej miejscu". Jest on nie tylko muzykiem i autorem tekstów, ale także lekarzem neurologiem i doktorem nauk medycznych​.

Po śmierci Krystyny Sienkiewicz to właśnie Kuba Sienkiewicz odziedziczył jej dom na warszawskich Bielanach. Zdecydował się stworzyć tam miejsce dla miłośników jej twórczości, aby pamięć o aktorce i jej dorobku mogła przetrwać na dłużej.

Nieudana próba upamiętnienia aktorki w Ostrowi Mazowieckiej
W 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego Ostrowi Mazowieckiej zgłoszono projekt budowy ławeczki z postacią Krystyny Sienkiewicz z brązu. Miałaby ona stanąć na terenie zielonym przy ul. 3 Maja. Jednak pomysł ten nie zdobył wystarczającego poparcia mieszkańców i przepadł w głosowaniu​.

Krystyna Sienkiewicz przez lata zachwycała widzów zarówno w teatrze, jak i na ekranie. Jej talent komediowy i wyjątkowa charyzma sprawiły, że zapisała się w historii polskiej kinematografii. Jedną z jej najbardziej rozpoznawalnych ról była Jadwiga Leśniewska w serialu „Rodzina Leśniewskich”. Jako ciepła i troskliwa matka czwórki dzieci podbiła serca widzów, a produkcja stała się jednym z najbardziej lubianych seriali rodzinnych lat 80.

 

Wasze opinie

Obserwator   16:56, 23.02.2025

Pani Krystyno, może dobrze, że pomysł, na ławeczkę z Pani postacią, upadł. Obecnie centrum Ostrowi jest bardzo zaniedbane. Może w innym, lepszym czasie....... dla Ostrowi, będzie zrealizowany.

Dr   21:18, 24.02.2025

Fakt , ostów od paru lat w centrum wygląda słabo , niczym nie przykuwa uwagi. Może w końcu coś się zmieni ?

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Reklama