Nieuregulowane zobowiązania finansowe obciążają domowy budżet i zamykają drogę do innych produktów finansowych. Chociaż uporanie się z długami wymaga dużej samodyscypliny i determinacji, nie oznacza to, że nie jest możliwe.
Polacy zadłużają się coraz bardziej
Statystyki dotyczące nieuregulowanych zobowiązań Polaków nie napawają optymizmem. Aktualny poziom długów zarejestrowanych w KRD wynosi ponad 44 mld zł, z czego średnie zadłużenie na jedną osobą to 20,6 tys. zł(1). Problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań finansowych mają wszystkie pokolenia – zaczynając na wkraczających dopiero w dorosłe życie Z-etkach a na seniorach kończąc. Co gorsza, głównymi powodami rosnących zadłużeń są rosnące koszty życia oraz… jego konsumpcyjny tryb(2).
Miniony – 2023 - rok był rekordowy w kontekście zadłużeń pod wieloma aspektami. Polacy zaciągnęli 10,5 mln kredytów ratalnych na łączną kwotę 22,9 mld zł. W analogicznym okresie ogłoszono również rekordową liczbę upadłości konsumenckich – 21 tys.(3). Dlatego kiedy pojawiają się problemy ze spłatą zadłużenia, warto jak najszybciej podejmować działania, które ułatwią rozwiązać tę sytuację.
Masz długi? Nie ignoruj ich!
Podstawowym krokiem, jaki należy podjąć, chcąc znaleźć rozwiązanie jak wyjść z długów to przyznanie się – przede wszystkim przed samym sobą – do posiadanych zobowiązań. Wiele osób po otrzymaniu pierwszych monitów do zapłaty przeterminowanego zobowiązania bagatelizuje swoje zadłużenie. Takie działanie prowadzi oczywiście do jeszcze większych trudności finansowych: odsetki za zwłokę w spłacie zobowiązania rosną, a z czasem wierzyciel może zadecydować o przekazaniu zadłużenia do firmy windykacyjnej a w ostateczności może skierować sprawę do sądu i egzekucji komorniczej.
Próbuj negocjować
W takiej sytuacji można próbować negocjować warunki z wierzycielem. Negocjacje te będą dotyczyć nowych warunków spłaty zobowiązania, które będą realne finansowo dla spłacającego. Podejmując rozmowy z wierzycielem, można wypracować obniżenie rat spłaty zobowiązania przy jednoczesnym wydłużeniu jego okresu. Nowy harmonogram spłaty sprawi, że miesięczne raty będą dopasowane do aktualnych możliwości finansowych. Warto pamiętać, że jednym z powodów zadłużeń jest nagłe pogorzenie sytuacji ekonomicznej osoby zadłużonej, które przekłada się na brak zdolności do regulowania ustalonych wcześniej rat. Podjęcie rozmów z wierzycielem w zakresie ustalenia nowych warunków spłaty jest w większości przypadków konieczne do skutecznej walki z zadłużeniem.
Wprowadź samodyscyplinę finansową
Osoby chcące uporać się z długami powinny też zacząć więcej wymagać od samych siebie w kontekście miesięcznych wydatków i prowadzonego budżetu. Podstawowym minimum jest rezygnacja ze zbędnych wydatków. Bez wyjść do kina, obiadów na mieście czy kompulsywnych zakupów gadżetów drugiej potrzeby można wtrzymać przez kilka czy nawet kilkanaście miesięcy. Mogłoby się wydawać, że wydatki na drobne przyjemności nie kosztują wcale wiele. Praktyka jednak wskazuje, że ich ograniczenie pozwala zaoszczędzić niekiedy nawet kilkaset złotych miesięcznie! To wystarczający argument do tego, aby zacząć uważnie śledzić swój budżet i eliminować wszystkie zbędne koszty. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Co więcej, to właśnie uregulowanie finansowych zobowiązań powinno być priorytetem w wydatkach osoby zadłużonej, a każde zaoszczędzone czy dodatkowe pieniądze powinny być poświęcone na ten cel. Bez wątpienia wymaga to dużej samodyscypliny finansowej. Jednak konsekwentne, świadome prowadzenie własnego budżetu, a co za tym idzie ograniczenie wydatków i poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu to sprawdzony sposób na uporanie się z długami.
Masz długi? Nie pożyczaj!
To, czego z pewnością nie powinna robić osoba zadłużona, to pożyczać kolejnych pieniędzy chociażby na spłatę obecnego zobowiązania. Chociaż skorzystanie z kolejnej pożyczki przy niespłaconych zobowiązaniach finansowych nie jest proste, wcale nie oznacza, że niemożliwe. Na rynku można różne oferty wsparcia finansowego nawet dla osób widniejących w KRD. Warto pamiętać, że spłacanie długu kolejnym zobowiązaniem to pierwszy krok do popadnięcia w spiralę zadłużenia, która odsuwa Cię od powrotu do finansowej równowagi.
(1) KRD, Dojrzeli do długów – Polacy w średnim wieku z największymi problemami finansowymi -
https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2024/dojrzeli-do-dlugow-polacy-w-srednim-wieku-z-
najwiekszymi-problemami-finansowymi
(2) Ibidem.
(3) Ibidem.
Artykuł sponsorowany