Kompensacja mocy biernej nie jest powszechnie znanym pojęciem, lecz ma ogromne znaczenie w kontekście efektywnego zarządzania energią. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza właściciele przedsiębiorstw produkcyjnych. Dlaczego? Odpowiedź w artykule!
Co to jest moc bierna?
Moc bierna to pojęcia wywodzące się z obszaru elektrotechniki. Odnosi się do energii, która nie jest bezpośrednio przekształcana w pracę użyteczną, jest zaś konieczna, aby pole elektromagnetyczne zostało utrzymane w urządzeniach elektrycznych. Dlatego też występuje w obwodach prądu zmiennego, tam właśnie, gdzie prąd oraz napięcie nie występują ze sobą w fazie. Oznacza to de facto, że ich maksymalne wartości nie pojawiają się w tym samym momencie.
Z tego względu też moc bierna (Q) różni się od mocy czynnej (P). Ta druga, rzecz jasna, odpowiedzialna jest za wykonywanie rzeczywistej pracy, takiej jak napędzanie silnika. Jest ona przekształcana w ciepło, ruch, światło itd. Moc bierna wręcz przeciwnie - jej zadaniem jest krążenie między źródłem a odbiornikiem. W tym czasie nie wykonuje bezpośredniej pracy, jak moc czynna, lecz jej znaczenie jest równie ważne, ponieważ umożliwia poprawne działanie urządzeń.
Jak działa kompensacja mocy biernej?
Wiemy już, czym jest moc bierna, czas więc teraz, aby przejść do kolejnego ważnego zagadnienia - kompensacji mocy biernej, dowiadując się, jak ona działa? Najprościej rzecz ujmując, to proces optymalizacji zużycia energii elektrycznej poprzez redukcję lub eliminację mocy biernej w systemie. Wszystko po to, aby poprawić efektywność energetyczną, jak również zmniejszyć straty w sieci elektrycznej. Wynika to z tego, że choć jak wspomnieliśmy, moc bierna ma swoją ważną rolę w sieci, to w tym wypadku nie wykonuje użytecznej pracy, co może powodować obciążenie systemu, prowadząc do strat energetycznych. Z tego względu właśnie stosuje się urządzenia kompensacyjne, jak kondensatory, cewki czy zaawansowane układy elektroniczne.
Kondensatory są bardzo często używanymi elementami kompensacyjnymi. Wprowadzają one moc bierną o charakterze pojemnościowym w obwodach indukcyjnych, dzięki temu prąd wyprzedza napięcie. Przeciwdziała to wpływowi mocy biernej indukcyjnej, poprawiając tym samym przesunięcie fazowe między prądem a napięciem. Stosuje się też cewki, ale rzadziej. Kompensują one moc bierną pojemnościową.
Korzyści z kompensacji mocy biernej
Jak widzimy, kompensacja mocy biernej jest bardzo ważna, przynosząc wiele korzyści dla całego systemu energetycznego. Jedna z najważniejszych zalet dotyczy obniżenia kosztów energii. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku zbyt dużego nadmiaru mocy biernej, przedsiębiorstwa energetyczne mogą naliczać większe opłaty. Kompensacja umożliwia uniknąć tego negatywnego scenariusza. Jakby tego było mało, redukcja mocy biernej jest również niezwykle ważna w kontekście zmniejszenia obciążenia infrastruktury energetycznej. Obniża to straty energii, które biorą się z przesyłu i dystrybucji prądu.
Kompensacja wpływa bardzo pozytywnie na stabilność sieci energetycznej. Dzieje się tak poprzez optymalizację przesunięcia fazowego między prądem a napięciem, a to z kolei jest korzystne dla zdolności przesyłowych linii energetycznych. W efekcie więcej energii czynnej może być przesyłanej i to bez konieczności rozbudowy sieci.
Ale to nie wszystko, ponieważ dzięki kompensacji mocy polepsza się także jakość energii elektrycznej. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza dla precyzyjnych urządzeń elektrycznych, bo są one wrażliwe na wahania napięcia.
Praktyczne zastosowania kompensacji mocy biernej w przemyśle
Patrząc na to, jakie korzyści zapewnia kompensacja mocy biernej, nie dziwi, że jest ona stosowana powszechnie w przemyśle. Przynosi wymierne korzyści w wielu sektorach. W przemyśle ciężkim na przykład, jak hutnictwo, czyli tam, gdzie używa się bardzo duże silniki elektryczne, kompensacja mocy biernej przyczynia się do zmniejszenia obciążenia sieci. W innych miejscach, jak sektor produkcyjny, gdzie dominują precyzyjne maszyny, kompensacja pomaga w utrzymaniu stabilnego napięcia. Minimalizuje to ryzyko przestojów czy awarii związanych z zakłóceniami w dostawie energii. W przemyśle spożywczym czy tym bardziej farmaceutycznym, gdzie dostawy energii muszą być niezawodne, kompensacja zapewnia zaś stabilną pracę systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych.
Bez wątpienia, kompensacja mocy biernej to klucz do efektywnego zarządzania energią, dlatego też każde przedsiębiorstwo produkcyjne i nie tylko powinno o tym pomyśleć. Dla każdego podmiotu działającego w stolicy polecamy kompensację mocy biernej w Warszawie oferowaną przez ON Media. Jeśli interesuje Cię najtańszy dostawca prądu w Warszawie, tym bardziej powinieneś zapoznać się z ofertą tej firmy.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.