XX edycja Nocy Muzeów - przyjdź i zobacz Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych
KSOP w Różanie dołącza do Nocy Muzeów oferując zwiedzanie, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej na temat składowania i przetwarzania odpadów promieniotwórczych.
Fot. ZUOP
W sobotę 18 maja br. w całej Polsce odbędzie się XX edycja Nocy Muzeów. To niezwykły moment, kiedy muzea, a także instytucje i miejsca zwykle niedostępne otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. W tym roku do akcji dołącza Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie znajdujące się w powiecie makowskim. KSOP to jedyne miejsce w Polsce, gdzie składuje się i przechowuje odpady promieniotwórcze. Znajduje się ono w Różanie na terenie carskiego fortu wybudowanego na początku XX wieku. Odpady promieniotwórcze, które trafiają do KSOP powstają w wyniku produkcji i stosowania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i badaniach naukowych.
Na składowisko będzie można wejść w grupach zorganizowanych o godzinach: 18.30, 20.00, 21.30.
Co zrobić, żeby odwiedzić KSOP?
Wysłać wiadomość adres zwiedzanieKSOP@zuop.gov.pl z imieniem, nazwiskiem, serią i numerem dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. W e-mailu należy wskazać preferowaną godzinę zwiedzania.
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja 2024 r. Jeśli nie masz obywatelstwa polskiego prześlij swoje zgłoszenie z numerem i serią paszportu najpóźniej do 1 maja.
Na zwiedzanie zabierz ze sobą dowód osobisty lub legitymację szkolną, którą podałeś w zgłoszeniu. Przyjdź kwadrans przed planowaną godziną wejścia.
Wstęp na teren KSOP dla dzieci od 7. roku życia za okazaniem dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej.
W przypadku dużego zainteresowania zapisy mogą zakończyć się szybciej.
O ZUOP
Przetwarzaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych powstających na terenie Polski zajmuje się Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Przedsiębiorstwo Państwowe. Podlega on Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Zakład mieści się na terenie Ośrodka Jądrowego w Otwocku.