Koniec roku podatkowego - o czym warto pamiętać?

W związku z końcem roku podatkowego przepisy Ordynacji Podatkowej nakładają na osoby prowadzące działalność gospodarczą szereg obowiązków. Niedopełnienie ich w terminie może skutkować poważnymi konsekwencjami dla firmy.

2023/11/screenshot-2023-11-22-at-13-33-21-biuro-rachunkowe-as-taxes-png_655df52abe0c0

Płatnicy, którzy spóźnią się z dostarczeniem na czas deklaracji podatkowej, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej. Jednocześnie należy pamiętać, iż rok podatkowy nie zawsze pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wszystko to sprawia, że koniec roku podatkowego jest wyjątkowo pracowitym okresem dla firm.

Czym rok podatkowy różni się od roku kalendarzowego?

Rok podatkowy to okres 12 kolejno po sobie następujących miesięcy. Co do zasady rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Dla osób fizycznych, które rozliczają się z fiskusem, rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Inaczej natomiast wygląda to w przypadku osób prawnych.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców, Ordynacja Podatkowa dopuszcza możliwość samodzielnego określenia ram czasowych roku podatkowego. Podatnik musi jedynie w statucie lub umowie spółki zawrzeć stosowną informację dotyczącą tego, iż rok podatkowy nie będzie pokrywał się z rokiem kalendarzowym oraz powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Prawidłowy nadzór nad wydatkami przedsiębiorstwa stanowi podstawę prowadzenia działalności gospodarczej. Będąc świadomy sytuacji finansowej firmy, możesz skuteczniej zarządzać jej aktywami oraz planować dalszy jej rozwój. Biuro rachunkowe Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów, Pruszków - AS Taxes świadczy profesjonalne usługi z zakresu obsługi kadr i płac, księgowości oraz rejestracji działalności gospodarczej.

Czy rok podatkowy musi trwać 12 miesięcy?

Ustawodawca przewidział odstępstwa od generalnej zasady. Jeśli podatnik dopiero zaczyna działalność gospodarczą, rok podatkowy może potrwać krócej lub dłużej. Na przykład, jeśli spółka zarejestruje się w sierpniu, może rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca roku kalendarzowego, w którym dokonano rejestracji lub do końca następnego roku kalendarzowego. W pierwszym przypadku rok podatkowy potrwa 5 miesięcy natomiast jeśli podatnik zdecyduje się skorzystać z drugiego rozwiązania, rok podatkowy trwa 17 miesięcy.

Innym zdarzeniem wpływającym na długości roku podatkowego jest zmiana roku podatkowego już w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Korekty roku podatkowego nie można dokonać w czasie jego trwania. Nowy rok podatkowy powinien trwać co najmniej 12 miesięcy, ale nie więcej niż 23.

Czym jest spis z natury?

Spis z natury polega na oszacowaniu faktycznej ilości produktów posiadanych przez przedsiębiorcę. Obowiązek sporządzenia spisu z natury został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Po zliczeniu wszystkich towarów przedsiębiorca jest zobowiązany w ciągu 14 dni określić ich wartość i odnotować to w księdze przychodów i rozchodów. Kwota wpisana do KPiR ma wpływ na dochód przedsiębiorcy za dany rok, a co za tym idzie na wysokość podatku dochodowego, który jest zobligowany zapłacić.

Kto musi przeprowadzać remanent?

Inwentaryzacje zobligowani są przeprowadzić wszyscy podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów, przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych oraz firmy rozliczające się podatkiem liniowym. Spis z natury musi również sporządzić podmiot, który jest na ryczałcie, w sytuacji, gdy likwiduje działalność gospodarczą.

Co powinien zawierać spis z natury?

Oprócz wartości faktycznie posiadanych towarów remanent powinien zawierać:

  • datę sporządzenia spisu z natury,
  • dane firmy i właściciela,
  • szczegółowe określenie towaru,
  • ostateczną wartość inwentaryzacji,
  • uwagę "Spis zakończono na pozycji",
  • podpisy właściciela i osób, które uczestniczyły w spisie.

W jaki sposób spis z natury wpływa na koszty podatkowe i rozliczenie roczne?

Przedsiębiorcy podatek dochodowy płacą od dochodu, na który istotny wpływ ma remanent. Jeśli wycena remanentu końcowego jest wyższa niż remanentu początkowego, różnica między nimi powiększa przychód firmy.

Jak zamknąć KPiR?

Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów na koniec roku podatkowego muszą zamknąć KPiR. Odbywa się to przez podsumowanie zapisów znajdujących się w księdze KPiR z uwzględnieniem różnicy między remanentem końcowym a początkowym. Obliczany jest w ten sposób dochód, który stanowi podstawę opodatkowania.

Jak rozliczyć PIT?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, muszą zgodnie z obowiązującymi przepisami rozliczyć się z uzyskanych dochodów. Mogą tego dokonać, składając właściwy formularz PIT do odpowiedniego urzędu skarbowego. Obowiązują różne terminy składania deklaracji PIT. W obecnym roku podatkowym termin złożenia takich zeznań podatkowych jak PIT-28, PIT-36 czy PIT-38 przypada na dzień 30.04.2024 r.

Dodatkowo przedsiębiorca na koniec roku podatkowego może w zeznaniu podatkowym rozliczyć składki na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Te drugie można rozliczyć, jeśli formą opodatkowania płatnika jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa lub 19% podatek liniowy.

Rozliczenie pracowników na koniec roku

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają osoby na podstawie umowy o pracę, muszą złożyć do właściwego urzędu skarbowego formularz PIT-4R. Dotyczy on pobranych zaliczek na podatek dochodowy. Ostateczny termin złożenia deklaracji to 31 stycznia 2024 r.

Jeśli w danej firmie zatrudniona jest osoba nieposiadająca w Polsce miejsca zamieszkania, przedsiębiorca musi przesłać właściwemu urzędowi skarbowemu formularz IFT-1R z informacją o wysokości dochodu osiągniętego na terenie Polski.

Na czym polega czynny żal?

Czynny żal jest instytucją unormowaną w kodeksie karno-skarbowym. Może z niego skorzystać podatnik, który nie zdążył w terminie złożyć deklaracji podatkowej PIT. Wniosek powinien zawierać dane przedsiębiorcy oraz opis okoliczności, w jakich został popełniony czyn zabroniony. Powinien również zawierać informację o tym, czy czynność miała charakter incydentalny.

Płatnik może złożyć pismo osobiście we właściwym urzędzie skarbowym, za pośrednictwem poczty polskiej lub elektronicznie. Jego skuteczne złożenie pod pewnymi warunkami zapewnia uniknięcie kary za nieterminowe złożenie do urzędu skarbowego zeznania rocznego. Ponadto przedsiębiorca, który dopuścił się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, musi uregulować zaległości wraz z odsetkami.

Podsumowanie

Koniec roku podatkowego to dla przedsiębiorców okres wytężonej pracy. Muszą terminowo wykonać określone prawem czynności. Przede wszystkim osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek złożyć zeznanie roczne z prowadzonej działalności oraz rozliczyć pracowników, których zatrudniają. Niektórzy podatnicy są obowiązani do sporządzenia spisu z natury i podsumowania zapisów podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Niezłożenie deklaracji podatkowej w przewidzianym terminie grozi karą. W uniknięciu odpowiedzialności może pomóc nam czynny żal.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.