Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Koncerty


Spotkanie w Pamięci Aleksandra Bobowskiego w Dybkach

15 września, w murach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dybkach, odbyło się wyjątkowe spotkanie. Nie była to jednak tradycyjna prelekcja. To był hołd dla Aleksandra Bobowskiego, wybitnego skrzypka z Kurpi Białych, który w swoim życiu zdobył wiele prestiżowych nagród.

2023/09/dybki2023022200x1238-jpg_651407e50bd5d Fot. Urząd Gminy w Ostrowi Mazowieckiej

Podczas spotkania uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję zgłębić tajniki dokonań i twórczości tego znakomitego muzyka. Poznali też bliżej kulturę ludową swojego regionu. Muzykanci, w tym byli uczniowie Bobowskiego, sprawili, że całe wydarzenie miało prawdziwie kurpiowski charakter - pełen radości, energii i kurpiowskiego "przytupu".

Wydarzenie rozpoczęło się od krótkich wystąpień. Remigiusz Mazur-Hanaj, Marcin Drabik, Paweł Dąbkowski i Witold Kuczyński opowiedzieli o niezwykłym dziedzictwie Aleksandra Bobowskiego, tradycji muzyki ludowej oraz prezentowali tradycyjne instrumenty. Słuchacze mieli także okazję posłuchać kurpiowskich gawęd i ciekawostek, a panie Barbara Chaberska i Beata Pasińska z Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie prezentowały stroje ludowe oraz rękodzieła regionu.

Jednak nie tylko słowem żyła ta impreza. Dzieci i nauczyciele pod okiem profesjonalistów uczyli się kroków tradycyjnych tańców, a kapela "Bosewiaki" dbała o muzyczne tło. Zabawa w rytmach kurpiowskich utworów przyniosła wiele radości, co widać było po szerokich uśmiechach obecnych.

Kulminacyjnym punktem spotkania był występ Kurpiowskiej Kuźni Muzykantów - młodych, zdolnych artystów, kształcących się pod okiem mistrzów w ramach warsztatów organizowanych przez NIKiDW. Ich pasja i talent były nie do podważenia.

Tego samego dnia, grupa dała również popis swojego talentu w Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie muzyka ludowa porwała wszystkich do tańca. Dla tych, którzy chcieliby ponownie podziwiać ich umiejętności, nadarza się kolejna okazja. Już 30 września wystąpią przed siedzibą Instytutu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

To wydarzenie było nie tylko hołdem dla wybitnego muzyka, ale również przypomnieniem o bogactwie kultury ludowej regionu. Pokazało również, że tradycja i muzyka ludowa wciąż żyją w sercach młodego pokolenia.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.