Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Zdrowie


EFSA i GIW łączą siły w walce z ASF

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) łączą siły w 2023 roku w ogólnoeuropejskiej kampanii wspierającej walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). Czwarta edycja kampanii #StopASF ma na celu zwiększenie świadomości wśród rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii w osiemnastu krajach europejskich, w tym w Polsce.

2023/09/plakat-1-jpg_650175a346420 Fot. Materiały organizatora

- W ciągu ostatniej dekady afrykański pomór świń miał dramatyczny wpływ na europejski sektor hodowli trzody chlewnej i wciąż zakłóca lokalną oraz regionalną gospodarkę" - powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA. Podczas, gdy najnowsze dane wskazują, że wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa przynoszą efekty, sytuacja w całej Europie nie jest zadowalająca i musimy zachować czujność. Rolnicy, myśliwi i lekarze weterynarii mają szczególnie ważną rolę do odegrania w zgłaszaniu podejrzanych przypadków.

Kampania #StopASF zachęca rolników, weterynarzy i myśliwych do "wykrywania, zapobiegania, zgłaszania" przypadków ASF u świń i dzików. Akcja jest prowadzona we współpracy z lokalnymi samorządami w osiemnastu krajach, a w Polsce przez GIW.

"Afrykański pomór świń jest wirusową zakaźną chorobą dotykającą świnie oraz dziki i może mieć poważny wpływ na populację tych grup zwierząt i opłacalność hodowli świń" - powiedział prof. Krzysztof Krawczyk, Główny Lekarz Weterynarii. "Z uwagi na brak możliwości leczenia oraz stosowania szczepionek przeciwko tej chorobie najważniejsze jest zapobieganie jej występowaniu i rozprzestrzenianiu się."

W 2022 r. liczba ognisk ASF u świń i dzików znacznie spadła w krajach takich jak Rumunia, Polska i Bułgaria w porównaniu z poprzednim rokiem, jak wynika z nowego raportu opublikowanego dziś przez EFSA. Jednak ASF pojawia się w nowych miejscach, m.in. w Grecji, Czechach oraz w krajach sąsiadujących z UE, takich jak Serbia i Mołdawia. Po raz pierwszy ASF został zgłoszony w Macedonii Północnej w 2022 roku.

Więcej informacji na temat kampanii #StopASF można znaleźć na stronie internetowej EFSA.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.